Fundusze inwestycyjne TFI

Aviva Investors TFI: Giełda ma szansę dalej rosnąć

– Wygląda na to, że po pandemii budzimy się w istotnie lepszym stanie, niż się spodziewaliśmy – stwierdził Marek Przybylski, prezes Avivy Investors TFI, oceniając obecną sytuację gospodarczą.
Foto: Adobestock

– Na początku pandemii obawiano się, że gospodarki wejdą w długoletnią recesję. Teraz aktywność gospodarcza w wielu krajach jest już na poziomach sprzed pierwszych lockdownów. Wystarczyła chwila poluzowania, aby uśpiona konsumpcja wybuchła – przyznał Przybylski. Jego zdaniem kontynuacja otwierania gospodarek jest początkiem nowego cyklu wzrostowego, napędzanego początkowo wzmożonym popytem konsumpcyjnym. Do tego część czynników podwyższających inflację ma charakter przejściowy, jednak są też czynniki trwałe, stąd należy spodziewać się w kolejnych latach inflacji istotnie wyższej niż przed pandemią, choć niższej niż obecnie.

Według Grzegorza Latały, dyrektora inwestycyjnego ds. rynku papierów dłużnych w Avivie Investors TFI, jest mało prawdopodobne, że wrócą lockdowny. – Pakiety pomocowe dla firm przestają być potrzebne, a bezrobocie zbliża się w wielu krajach do poziomów sprzed pandemii i jest dużo niższe, niż oczekiwało się wiosną 2020 r. – analizował Latała. Jak dodał, ekspansja fiskalna w USA skierowała się na inwestycje publiczne i wsparcie inwestycji prywatnych. – Będzie to wspierało wzrost gospodarczy na świecie. Stąd przeciętne prognozy wzrostu gospodarczego są tak dobre – ocenił Latała. Ekspert Avivy TFI podwyższoną inflację tłumaczył odłożonym popytem konsumentów. – Gospodarstwa skumulowały zapasy gotówki, która w tej chwili jest wydawana. Prognozujemy spadek inflacji na przyszły rok, ale coś w procesie cenotwórczym się zmieniło i nie oczekujmy powrotu inflacji poniżej 2 proc. w kolejnych latach w USA – przyznał. Według zarządzających Avivy TFI inflacja przeciętnie powinna być umiarkowanie wyższa niż przed pandemią. – Właśnie takiego scenariusza chcą banki centralne. Jest to dobre dla gospodarek – ocenił Latała.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.