Atomowe negocjacje

Decyzje o wyborze partnera i technologii dla elektrowni jądrowej w Polsce zapadną na przełomie lat 2021/2022 – poinformował minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, podczas debaty zorganizowanej przez Instytut Sobieskiego.

Publikacja: 30.11.2020 05:00

Atomowe negocjacje

Foto: materiały prasowe

– To ostatni moment na decyzje, byśmy zdążyli z budową sektora jądrowego do czasu, gdy będą wyłączane duże moce w energetyce węglowej – dodał Naimski.

Pierwsza elektrownia jądrowa ma ruszyć za 13 lat, jednak jak dotąd nie udało się wybrać modelu finansowego tej inwestycji. Wiadomo natomiast, że polski rząd rozmawia o współpracy z USA. Firmy amerykańskie mają do końca przyszłego roku przygotować swoją ofertę partnerstwa w polskim projekcie. – Struktura finansowania jest otwarta, będzie podlegać negocjacjom. Z pewnością jednak konieczny jest udział w tym przedsięwzięciu Skarbu Państwa – skwitował Naimski. Dodał, że partner mógłby wziąć na siebie połowę nakładów. Polski projekt jądrowy w perspektywie 20 lat kosztować ma około 30 mld dolarów. Planowana jest budowa bloków o łącznej mocy 6–9 GW. Pierwszy reaktor ma ruszyć w 2033 r., a ostatni w roku 2043.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie
Energetyka
Redukcje mocy w OZE wyzwaniem dla Grenevii
Energetyka
Wiatraki przywiały pierwsze zyski Grenevii. Firma szuka partnerów do nowego projektu
Energetyka
Spółki bez rekompensat? Kurs Taurona spada, a inne resorty krytykują projekt
Energetyka
Ustawa o mrożeniu cen prądu mnoży wątpliwości
Energetyka
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie