Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
10 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii to tyle, ile wynosi łączna moc trzech elektrowni węglowych: w Bełchatowie, Turowie i Opolu. – Oznacza to, że jeden na cztery megawaty zainstalowanej mocy w Polsce to źródła odnawialne, takie jak biomasa, woda, wiatr czy bardzo szybko rosnąca ostatnio fotowoltaika. Ta rewolucja technologiczna to także inwestycje i nowe miejsca pracy – podkreślił Michał Kurtyka, minister klimatu, podczas szczytu klimatycznego ToGetAir 2020.
W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z potężnym przyrostem nowych instalacji fotowoltaicznych. To obecnie najszybciej rozwijający się sektor OZE w Polsce. Na początku czerwca moc elektrowni słonecznych przekroczyła 1,95 GW. To o 176 proc. więcej niż przed rokiem i o 50 proc. więcej niż na początku stycznia 2020 r. – Fotowoltaika jest tylko częścią całego systemu. Musimy myśleć o wielkich stabilnych mocach, takich jak morska energetyka wiatrowa. Elektrownie konwencjonalne będą traciły znaczenie na rzecz jednostek wytwórczych zeroemisyjnych. Musi być jednak zachowana równowaga, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii – stwierdził Kurtyka.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polskie elektrownie, które wygrały ostatnie uzupełniające aukcje rynku mocy na drugą połowę tego roku, nie otrzymały jeszcze wsparcia. Dlaczego? Rząd wciąż nie otrzymał formalnej decyzji Komisji Europejskiej.
Nadmiar energii z fotowoltaiki (PV) to z jednej strony coraz częstsze wyłączenia, z drugiej zaś wydłuża się czas, kiedy cena energii w ciągu dnia jest bliska zeru lub ujemna. Perspektywa rozwoju opłacalnego biznesu dla branży fotowoltaicznej wydaje się coraz trudniejsza.
W pierwszym kwartale 2025 r. wartość giełdowa spółek z udziałem Skarbu Państwa wzrosła do prawie 410 mld zł podał minister aktywów Jakub Jaworowski, odnosząc się do zarzutów PiS o pogorszeniu sytuacji w tych spółkach. Wskazał, że rosnące wartości akcji są najlepszym dowodem tego, że inwestorzy mają zaufanie do obecnych zarządów.
Grenevia podpisała umowę na zakup licencji na produkcję kompletnej turbiny wiatrowej. Dzięki kontraktowi Famur Gearo – firma odpowiadająca w Grupie Grenevia za obszar energetyki wiatrowej – zyska dostęp do technologii, która pozwoli budować krajowe kompetencje produkcyjne i oferować nowoczesne rozwiązania dla zmieniającego się rynku energetycznego w Polsce.
Nawet kilkanaście tysięcy firm z sektora MŚP będzie musiało zwrócić pieniądze z pomocy publicznej w postaci mrożonych cen za prąd w drugiej połowie 2024 r. Obowiązek złożenia specjalnych oświadczeń minął pod koniec czerwca.
W tegorocznych aukcjach OZE do sprzedaży przeznaczono 75,9 TWh zielonej energii.