Budownictwo

Echo Investment mocniej wchodzi w mieszkaniówkę

Spółka stawia na duże wielofunkcyjne inwestycje, gdzie biura i handel będą uzupełnieniem. Celem jest skok do pierwszej trójki sprzedawców lokali w Polsce.

Kierowana przez Nicklasa Lindberga grupa buduje największą w kraju platformę lokali na wynajem.

Foto: materiały prasowe

Grupa przyspieszy z rozwojem części mieszkaniowej, w tym lokali na długoterminowy najem. Filarem mają być wielofunkcyjne projekty polegające na zagospodarowywaniu całych dużych kwartałów miast. Znajdzie się tam miejsce na biura i handel, ale już jako dopełnienie całości, a nie samodzielne przedsięwzięcia.

Na sprzedaż i wynajem

– Rynek mieszkaniowy ma w Polsce bardzo duży potencjał rozwoju, zarówno jeśli chodzi o lokale kupowane przez konsumentów, jak i rynek PRS (private rented sector – red.), instytucjonalnego najmu długoterminowego. W obu przypadkach strukturalny popyt jest duży – mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment. Firma, która w ciągu trzech kwartałów br. sprzedała 1,1 tys. mieszkań (wzrost o prawie 18 proc. rok do roku), chce relatywnie szybko wskoczyć na branżowe pudło. Niezależnie od tego plan budowy portfela mieszkań na wynajem (Resi4Rent) to 10 tys. lokali do 2025 r.

Prezes Lindberg zastrzega, że nie można mówić o śmierci biur ani galerii handlowych. Zapewnia, że stołeczne biurowce z portfela Echo cieszą się zainteresowaniem najemców (choć czas na zawarcie umów najmu się wydłużył) i funduszy: trzy z pięciu budynków o łącznej wartości księgowej 1,2 mld zł są w zaawansowanych negocjacjach. – Do nowych projektów biurowych na pewno będziemy podchodzić bardziej konserwatywnie, reagując na popyt – podkreśla Linberg.

Echo specjalizuje się w dużych inwestycjach wielofunkcyjnych, zabudowało m.in. od zera 4-hektarowy kwartał na Woli (Browary Warszawskie), tworzy projekt Fuzja na 7 ha w Łodzi, kolejna inwestycja powstanie na stołecznym Służewcu w miejsce starych biurowców kupionych od Immofinanzu. W banku ziemi są jeszcze m.in. atrakcyjne grunty kupione od Tesco: w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. – Naszym celem jest tworzenie „destinations": miejsc zamieszkania, pracy i wypoczynku – podkreśla Linberg.

Lepsza rentowność

Część mieszkaniowa Echo w ciągu trzech kwartałów wypracowała prawie 372 mln zł przychodów, o 81 proc. więcej niż rok wcześniej. To efekt przekazania klientom 713 lokali (z tego 301 w samym III kwartale), o 21 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk brutto ze sprzedaży również poszybował o 80 proc. w górę, do ponad 75 mln zł. Deweloper uzyskał marżę 20,3 proc., porównywalną z ubiegłoroczną.

Foto: GG Parkiet

W samym III kwartale rentowność wyniosła 23,9 proc., co pozwoliło podnieść słabą średnią uzyskaną po półroczu (17,5 proc.). Wyższa rentowność to wynik stabilnych cen i spadających kosztów budowy (ten trend ma się utrzymywać w przyszłym roku).

Celem Echo Investment jest wejście do pierwszej trójki deweloperów w Polsce.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.