REKLAMA
REKLAMA

Banki

Wzrost hipotek powróci

Popyt na hipoteki w maju spadł o 9 proc. w ujęciu rok do roku (jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej), co było pierwszym w tym roku ujemnym wynikiem. Czy to już koniec hossy na tym rynku?
Foto: Fotolia

– Z jednego spadkowego odczytu nie można jeszcze wyciągać wniosku o zmianie trendu – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK. Przypomina, że w grudniu 2018 r. popyt spadł, odnotowując rekordowo niską wartość -25 proc. (co było spowodowane w głównej mierze efektem programu „Mieszkanie dla młodych"). W kolejnych miesiącach tego roku wartość indeksu mierzącego popyt rosła, i to po kilkanaście procent.

Przyczyną majowej słabości popytu był spadek o 17 proc. liczby osób wnioskujących o kredyt (do 30,8 tys.). Średnia kwota oczekiwanego kredytu nadal rosła, tym razem o 10 proc., do 273,4 tys. zł. Powodem wzrostu średnich kwot, trwającego już od paru lat, są rosnące ceny mieszkań. Poza tym Polacy kupują częściej także większe, a więc i droższe lokale.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA