Maleje satysfakcja klientów banków

ING Bank Śląski, mBank, Getin Bank oraz Bank Millennium uzyskały najwyższe wyniki w rankingu satysfakcji klientów detalicznych banków.

Publikacja: 14.01.2021 12:47

Maleje satysfakcja klientów banków

Foto: Adobestock

Największą lojalnością odznaczają się klienci ING Banku Śląskiego. Oni też są najbardziej skłonni polecać jego produkty i usługi – tak wynika z najnowszego raportu Monitor satysfakcji klientów banków zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia.

W 2020 roku średnia punktów uzyskanych przez banki w rankingu satysfakcji wyniosła 77 punktów, co oznacza spadek o 5 punktów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jedynym, który utrzymał liczbę punktów z ubiegłego roku, jest mBank. Liderem zestawienia, tak jak w 2019 roku, jest ING Bank Śląski z 82 punktami. Na podium znalazły się też: mBank i Getin Bank (po 80 punktów) oraz Bank Millennium (79 punktów), który wrócił na podium po przerwie w 2019 roku.

Badanie satysfakcji klientów detalicznych banków jest realizowane od 2016 roku. Bankiem, który w każdej edycji zajmował miejsce na podium, jest Getin Bank. Aż trzy razy w czołówce znalazł się Bank Millennium, w tym dwukrotnie na pierwszym miejscu. W ostatnich trzech latach bardzo wysokie noty zbiera ING Bank Śląski, który w 2018 roku znalazł się na drugim miejscu, a już w 2019 i 2020 na pierwszym.

Cechy, na które w największym stopniu zwracali uwagę klienci oceniając satysfakcję z usług danego banku, to: usługi warte swojej ceny, oferta oraz jakość obsługi.

Jeżeli chodzi o wskaźnik lojalności, to w tym roku średnia wyniosła 77 punktów, czyli o 4 punkty mniej niż w roku ubiegłym. Na podium stanęły: ING Bank Śląski (83 punkty), Bank Millennium oraz mBank (po 80 punktów) oraz Getin Bank i PKO Bank Polski (po 78 punktów).

W rankingu oceny punktów styku, czyli infolinii, wizyty w oddziale, strony internetowej zwyciężył również ING Bank Śląski, uzyskując 89 punktów. Tegoroczna średnia wszystkich banków wyniosła 85 punktów. Warto zauważyć, że mBank w porównaniu z ubiegłym rokiem znalazł się trzy pozycje wyżej (skok z miejsca 6 na 3).

Kwestie opłat i prowizji najlepiej ocenili klienci Getin Banku oraz Banku Millennium (po 80 punktów). Średnia wszystkich banków wyniosła 77 punktów i była niższa od zeszłorocznej o 3 punkty. Na uwagę zasługuje pozytywna zmiana miejsc PKO BP (skok z miejsca 6 na 3), mBanku (z miejsca 7 na 3) oraz Credit Agricole (z miejsca 9 na 3).

- Porównując wyniki tegoroczne z zeszłorocznymi wyraźnie widać, że satysfakcja klientów w przypadku wszystkich banków spadła. Tylko mBank utrzymał swoją liczbę punktów, co pozwoliło mu wskoczyć na drugie miejsce, a rok temu był tuż za podium. Niższa satysfakcja klientów może mieć różne przyczyny. Jedną z nich może być niskie oprocentowanie lokat i poczucie, że nie warto w banku trzymać pieniędzy. Możliwe jednak, że przyczyny są niezależne od samych banków. Ten rok był specyficzny i bardzo trudny dla większości konsumentów. Izolacja społeczna, niepokój o własne finanse czy zatrudnienie mogły powodować bardziej negatywne nastawienie klientów wobec wielu usługodawców, w tym do banków. I to mogło spowodować nieco niższe oceny. Pamiętajmy, że średnia ocena satysfakcji nie jest dużo niższa – zaledwie 5 punktów, co w skali 100-punktowej stanowi 5 proc. Na pewno jednak, w sytuacji przedłużającej się pandemii, klienci będą bardziej wyczuleni na wszelkie ruchy ze strony banków – komentuje Grzegorz Sygnowski z ARC Rynek i Opinia, autor badania.

Banki
NBP pod kreską. Strata w 2023 roku poszła w miliardy złotych
Banki
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa
Banki
Tomasz Miklas: Długi firm w Aliorze kupiły zagraniczne spółki
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą