Kongres 100 lat polskiej gospodarki - relacja live

Aktualizacja: 07.06.2018 17:29 Publikacja: 07.06.2018 09:54

Kongres 100 lat polskiej gospodarki - relacja live

Foto: parkiet.com

Jacek Fotek mówi, że rynek NewConnect jest dla wielu innych krajów wzorcem, jak budować miejsce dla spółek, które w przyszłości będą zasilały parkiet główny.

Problemem są koszty funkcjonowania na rynku, mam tu na myśli koszty zgodności z regulacjami. Przybywa regulacji i te koszty rosną. Co jednak ważne, większość strategii naszych przedsiębiorstw będzie musiało się koncentrować na zdobywaniu udziałów w rynku. Jedną z nich jest przejmowanie innych firm. Dostęp do finansowania będzie napędzał skłonność inwestorów prywatnych by ponosić te koszty i być spółką publiczną.

By zdobywać udział w rynku znacznie szerszy niż nasza gospodarka.

Jedna cecha uderzyła mnie mocno – każda inicjatywa, która pojawiła się w dobrze rozwijających się małych krajach, nastawiona jest od razu na eksport i perspektywę międzynarodową.

Polskie firmy także muszą przejść na kulturę zdobywania rynków międzynarodowych i tu mamy ważną lekcję do odrobienia.

 

Marcin Chludziński, prezesa ARP

Teren stref to mniej więcej 8 proc. powierzchni kraju. – jeśli chcesz inwestować poza tym terenem,

 

Objecie całego kraju strefą ekonomiczną jest zdaniem Marcina Chłudzińskiego, dużym wsparciem dla inwestycji w całym kraju. Jego skutki możemy zobaczymy jednak wyraźnie dopiero na przełomie lat.

 

Wyzwaniem jest dostępność działek. - Inwestor chce często się w ciągu roku osiedlić. Większe fabryki szukają nawet 100-200 hektarów, ten teren musi być już gotowy – mówi Chłudziński.

 

Krzysztof Krawczyk, partner CVC Capital Partners poproszony o recenzję deklaracji prorozwojowej.

- Potrzebujemy dialogu z rządem, wysłuchiwania się nawzajem. Często potrzebujemy nie tylko SSE, choć dobrze, że istnieją. Pamiętajmy, że jest tu kilkaset miliardów dolarów, które co roku są reinwestowane. Dlatego, gdy mamy problem ze wzrostem kosztów pracy, nie dokładajmy nam dodatkowego bagażu do plecaka.

Kolejny element to przewidywalność środowiska. Większość inwestorów nie przychodzi do Polski na rok, a na dekady. Możliwość dostosowania modelu działania do zmian prawnych jest kluczowa, by nie zrażać inwestorów.

Inwestorzy mają wybór, dlatego im bardziej przewidywalne warunki

Dalej widzą, ze 70 proc. polskiego PKB jest generowane przez przedsiębiorców.

 

Minister edukacji skomentowała reformę, powołując się na doświadczenia szkoły fińskiej, uznawanej za światową czołówkę. - Przerywanie co 3 lata edukacji dzieciom powodowały, ze organizowały się one tylko na organizacji funkcjonowania w grupie. Nikt za tę edukację nie odpowiadał. To jest jeden z powodów, dla którego jest dziś ta reforma – mówi Zalewska.

 

Są badania, że 40 proc. zawodów, które pojawią się za 5 lat, nikt dziś nie jest w stanie odgadnąć ani przewidzieć.

 

Paweł Borys: - Nie jest tak, że zbudujemy gospodarkę tylko na startupach. Musi być równowaga małych firm i dużych, równowaga dużych projektów infrastrukturalnych, ona może zmienić Polskę w silny hub międzynarodowy. 

Okres PRL to czas 40 straconych lat, twierdzi Jacek Fotek, wiceprezes GPW, oprócz powodów politycznych, głównie z powodu nieefektywności zarządzania. Jego zdaniem giełda coraz bardziej staje się miejscem, w którym podejmowane są coraz ważniejsze decyzje inwestycyjne.

Jacek Fotek, wiceprezes GPW: Ogromne zakresy dostępnych dziś informacji musimy przetwarzać na produkty i sprzedawać je, a te produkty powinny być stosowane do podejmowania decyzji inwestycyjnych i do dochodzenia do obszarów wyższej efektywności. #100LatPolskiejGospodarki

 

 Minister finansów Teresa Czerwińska

 

 

 Możemy dziś mówić o stabilnym i zrównoważonym wzroście gospodarczym. Musimy odpowiedzieć na dwa wyzwania, by ten wzrost był stabilny w czasie i by ten wzrost był społecznie odpowiedzialny. Wzrost stabilny, zrównoważony i odpowiedzialny społecznie.

Ważna jest także zmiana struktury polskiej gospodarki. Wiele lat konkurowaliśmy kosztami pracy, byliśmy bardzo konkurencyjni na rynkach światowych. Dzisiaj doszliśmy do tego, by mówić, że polska gospodarka przechodzi o

By konkurować jakością i technologią. Nasza rola, resortu finansów, to zapewnienie stabilności sektora finansów publicznych. A także, by system podatkowy był systemem stabilnym, prostym, przewidywalnym i transparentnym. Transparentność i przewidywalność systemu podatkowego jest wymieniana przez przedsiębiorców jako największe wyzwania.

Premier Mateusz Morawiecki

 

 

Ta inicjatywa tego kongresu jest szczególnie cenna, ponieważ ona w dużym stopniu zajmuje się tym, jak odczytać te 100 lat z punktu widzenia życia gospodarczego i jego ewolucji w naszym kraju.

Wchodziliśmy w okres niepodległości po okresie wielkiej dezindustrializacji. W roku 1918 zostało po pierwszej  wojnie światowej ok. 20 proc. przemysłowego potencjału Polski z roku 1914.

Po II wojnie światowej mieliśmy 45 lat kolejnej reindustrializacji, ale w trybie nieefektywnym. Komunizm upadł m.in. dlatego, że był systemem niegospodarnym.

Premier zauważył, że po roku 1989 nastał czas skrajnego neoliberalizmu i konsensusu waszyngtońskiego.

Po ogromnych postępach w ciągu ostatnich 30 lat, jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Kraje, jak Ukraina czy Rosja, pokazują nam, jakich wielkich błędów uniknęliśmy, m.in. oligarchizacji kraju.

Suwerenność gospodarcza nie rozumiana jako autarchia, budowa barier, tylko polegająca na tym, ze kierunek polityki gospodarczej jest dostosowany do bagażu przeszłości, który niesiemy ze sobą.  Jest ukierunkowany na szanse przyszłości.  

Zdaniem premiera, potrzebna jest dyskusja na temat, jak najlepiej tę mieszankę gospodarczo-społeczną ukształtować, by wzrost gospodarczy odpowiadał naszym ambicjom.

- Wszyscy podziwiamy Gdynię i Centralny Okręg Przemysłowy. By je zbudować, budżet ówczesnego państwa polskiego był w połowie przeznaczony na inwestycje. Gdyby nam państwo dziś pozwolili przeznaczyć połowę dzisiejszego budżetu na inwestycje, Polska za kilka lat wyglądałaby zupełnie inaczej – mówi premier i zaznacza, że nie  ma oczywiście takiego prostego przełożenia II Rzeczpospolitej na dzisiejszą rzeczywistość.

 

Tak staramy się dziś przebudowywać rzeczywistość gospodarczą, by ta przykrótka kołderka gospodarcza doprowadziła nas do gospodarki 4.0, do wyzwolenia nowej fali kapitalizmu.

 

Jesteśmy mocno gospodarką zależną. Gospodarka Niemiecka także jest zależna, ale inaczej. Musimy łączyć suwerenność z pełnym uczestnictwem w gospodarce światowej. Rewolucje przemysłowe, nie mogliśmy w nich uczestniczyć. Ale w tej czwartej, cyfrowej, w dużym stopniu redefiniującej przemysł na całym świecie jest dla nas kluczowa. Dlatego kładziemy taki nacisk na działania PRF, a przez alokację środków – na innowacyjność. Ona nie urodzi się sama, tylko dlatego, że państwo chce. Wspieramy gospodarkę oddolnie.

 

Ruszamy!

Gości wita redaktor Michał Niewiadomski. Powitał gości honorowych, premiera Mateusza Morawieckiego. Adama Bielana, wicemarszałka senatu, Joannę Kopcińską i Marka Suskiego z Kancelarii Premiera, Pawła Borysa, prezesa PFR. 

 

Bogusław Chrabota mówi – Sto lat gospodarki zdarza się tylko raz. Warto więc zastanowić się, co się wydarzyło w ciągu tych 10 dekad, a tylko w ciągu kilku ostatnich Polska rozwijała się w warunkach pełnej suwerenności. Ale dziś trzeba się skupić na przyszłości, jak dojść do poziomu dobrobytu krajów zachodnich i jakich błędów się wystrzegać na tej drodze. To główne wątki naszych rozważań, życzę wspaniałej dyskusji - mówi redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".  

 

Następnie został odczytany list napisany przez prezydenta Andrzeja Dudę do uczestników kongresu. - Obchodzimy w tym roku wspaniały jubileusz odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Pomysł, by z tej okazji spojrzeć w gospodarczą przyszłość uważam za wspaniały – pisze prezydent. Dodaje, że najnowsze dane płynące z gospodarki dają powody do satysfakcji. Pyta jednak, czy jednak mamy gwarancje, że będzie to trwałe? Prezydent pisze, że ostatnie sto lat można podzielić na kilka okresów, jego zdaniem, lata 1945-1989 to czas Polski Ludowej, w którym zmarnotrawiono wiele zasobów naszego kraju. Po 1989 roku uruchomiono wiele reform gospodarczych, przy czym istotne znaczenie dla polskiej gospodarki miało wstąpienie do UE. To dało Polsce dostęp do szerokiego rynku unijnego, dostęp do funduszy.

- Mamy jednak świadomość, że było w tym czasie wiele nieprawidłowości – pisze prezydent. – Zbyt małą aktywnością w sprawach gospodarczych wykazywało się państwo. (…) Jest ogromnie ważne, by w przyszłości działania rozwojowe naszej gospodarki zapełniły państwu trwały równomierny wzrost. Wszyscy, którzy pracują na rzecz innowacyjnej gospodarki narodowej mogą liczyć na moje zaangażowanie i pomoc – deklaruje prezydent i dodaje, że w czasie swojej kadencji podjął już inicjatywy legislacyjne z myślą o poprawie klimatu dla przedsiębiorczości w naszym kraju. Od dwóch lat realizowany jest program „Startupy w pałacu”.  Przypomniał też o wrześniowym referendum. - Zaproponowałem przeprowadzenia referendum konstytucyjnego, które dałoby Polakom możliwość wypowiedzenia się co do kierunku zmian podczas reformy konstytucji – pisze prezydent Duda.

Do rozpoczęcia oficjalnego programu zostało 10 minut. Już za chwilę uczestnicy Kongresu 100 Lat Polskiej Gospodarki wysłuchają listu prezydenta Andrzeja Dudy, a następnie przemówienia premiera Mateusza Morawieckiego, wicemarszałka senatu Adama Bielana oraz minister finansów Teresy Czerwińskiej. Sala się zapełnia.

100 lat gospodarki
Przyszłość rynku prawnego to outsourcing obsługi prawnej
100 lat gospodarki
Bank finansujący państwowe przedsięwzięcia
100 lat gospodarki
Krzysztof Tchórzewski Elektromobilność sposobem na walkę ze smogiem