Partnerem cyklu „Zagraniczna spółka dnia" jest Dom Maklerski BOŚ
Założona przez Pietera van der Doesa platforma umożliwia bezpośrednie połączenie przedsiębiorstwa z globalnymi sieciami kart płatniczych, jak Visa czy Mastercard, oraz systemami płatności typu BLIK. Notowana obecnie na platformie Euronext firma Adyen zaliczyła bardzo dobrą pierwszą połowę roku, osiągając niemal 280 mln euro przychodów, co jest wynikiem lepszym od tego sprzed roku o 26,6 proc. Zysk również dał powody do zadowolenia – wypracowane niemal 130 mln euro stanowi poprawę względem tego samego okresu w ubiegłym roku o 10,3 proc. Na arenie międzynarodowej spółka współpracuje m.in. z technologicznymi tuzami, jak Facebook, Uber czy Netflix. Ponadto zaledwie kilka tygodni temu Adyen rozszerzył swoją współpracę z niemieckim sklepem internetowym Zalando, dzięki czemu będzie obsługiwał wszystkie płatności firmy na rynkach europejskich. Pozytywnym aspektem dla inwestorów może być również zwiększenie zatrudnienia w pierwszym półroczu o 266 pracowników. Argumentując tę decyzję, dyrektor finansowy Adyenu Ingo Uytdehaage stwierdził, że jest to przygotowanie na dalszy rozwój firmy w przyszłości.
Na polskim rynku klientami fintechu są m.in. operator aplikacji do umawiania wizyt Booksy, platforma wymiany walut Cinkciarz oraz aplikacja Bolt. Dodatkowo w czerwcu firma otworzyła pierwsze biuro w Polsce, poszerzając tym samym portfel do ponad 20 lokalizacji na świecie. Jeszcze na początku roku cena akcji spółki oscylowała w granicach 750 euro, co i tak było historycznie najlepszą wyceną. Jednak od stycznia papiery podskoczyły o 94,3 proc., do 1442 euro, dzięki czemu firma Adyen osiągnęła kapitalizację na poziomie 43,7 mld euro. Dzięki dobrym wynikom spółka została zakwalifikowana do indeksu Euro Stoxx 50, grupującego największe przedsiębiorstwa państw strefy euro. GSU
Okiem eksperta
Konrad Ryczko, analityk, DM BOŚ
Adyen to holenderski pośrednik płatności notowany na europejskiej platformie Euronext. Spółka obsługuje płatności m.in. dla Netfliksa, Ubera czy Superdry. Od początku roku wycena fintechu wzrosła o ponad 100 proc. (z ok. 700 euro do aktualnych 1442 euro), co daje wycenę blisko 43 mld euro. Co ciekawe, globalny lider otworzył niedawno biuro w Polsce (obsługując lokalnie m.in. OLX). Inna ciekawostka z wczoraj – STOXX ogłosił, że holenderski fintech wejdzie w skład flagowego indeksu STOXX50. Wyniki Adyena za I półrocze wypadły powyżej rynkowych oczekiwań w zakresie przychodów. Podobnie jak w przypadku innych, wskazywanych tutaj, spółek technologicznych możemy mówić o pozytywnym wpływie pandemii na biznes emitenta. Lockdown oraz obostrzenia skłoniły konsumentów do zwiększonych zakupów online (a więc również płatności e-commerce). Ostatni wzrost wyceny skłonił część analityków do skorygowania rekomendacji do „trzymaj" (10 z dostępnych 26).