Rynek złotego 5 grudnia - USDPLN po 4,05

Nadal "jastrzębie" nastawienie Rady Polityki Pieniężnej (po wczorajszym posiedzeniu wynika, że obniżkę zobaczymy nie wcześniej niż w marcu), a także konsolidacja na EURUSD z nastawieniem na osłabienie dolara, a także dobre nastroje na rynkach akcji w związku z tzw. rajdem Świętego Mikołaja - to wszystko przekłada się na coraz lepsze zachowanie polskiego złotego. Para EURPLN zeszła w czwartek rano w okolice 4,27, a USDPLN do 4,05. W przypadku euro mamy poziomy nie oglądane od końca września, a na dolarze od końca pierwszej dekady listopada.

Publikacja: 05.12.2024 10:01

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Dzisiaj w kalendarzu mamy zaplanowaną konferencję prasową prof. Glapińskiego - rozpocznie się o godz. 15:00. Czy pojawi się wątek, że złoty może być za silny? Trudno to ocenić, ale i też taka quasi-werbalna interwencja nie dałaby wiele. Wprawdzie mamy niepokojące dane ze strefy euro, ale sytuacja makro w kraju pozostaje dobra. Nie oznacza to jednak, że po Nowym Roku rynek nie zacznie spekulować o tym, że marcowe cięcie stóp mogłoby wynieść nawet 50 punktów baz. Argumentem za takim posunięciem mogłaby być chociażby niższa inflacja i zauważalny już spadek dynamiki konsumpcji. To mogłoby przełożyć się na osłabienie złotego. Ale teraz na rynkach mamy już świąteczny optymizm, a potem noworoczną sielankę...

Nadal duży wpływ na złotego, zwłaszcza USDPLN będzie mieć EURUSD. Wczoraj wieczorem premier Francji przegrał głosowanie nad wotum zaufania dla swojego mniejszościowego rządu. Rynek jak widać, był na to przygotowany i żadnej panicznej reakcji nie było. Nieco wcześniej agencje cytowały wypowiedzi szefa FED, który stwierdził, że sytuacja gospodarcza pozwala na wyhamowanie przez FED tempa obniżek stóp procentowych. Teoretycznie EURUSD powinien być niżej po takim zestawie informacji, a jest dokładnie odwrotnie. To sygnał, że wchodzimy w większą korektę umocnienia dolara z ostatnich kilkunastu tygodni, co może mieć pozytywny wpływ na złotego.

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny EURPLN

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny USDPLN

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?
Waluty
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek