Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Andrzej Bebłociński, szef sprzedaży instytucjonalnej
To kolejny dzień, kiedy rentowności rosły. Licząc od ubiegłego tygodnia, rentowność obligacji serii DS0727 wzrosła już o blisko 10 pkt bazowych. Obserwowana w środę przecena przebiegała przy solidnych obrotach. Na rynku TBS Poland do godzin wczesnopopołudniowych właściciela zmieniły obligacje warte ponad miliard złotych.
Obraz rynku jednak się nie zmienia. Rentowność krajowej dziesięciolatki nadal znajduje się w rysowanym od lutego kanale spadkowym i do czasu ewentualnego wybicia z kanału górą ten pozostaje scenariuszem bazowym dla kierunku zmian rentowności krajowych papierów skarbowych. Na czwartkowym przetargu zamiany Ministerstwo Finansów zaoferuje pakiet obligacji stałokuponowych serii OK0419, PS0422, DS0727 i zmiennokuponowych serii WZ1122 i WZ0126. Biorąc pod uwagę, że podaż obligacji jest ostatnio mocno limitowana, trwająca przecena może niektórym inwestorom ułatwić podjęcie decyzji o zakupie przecenionych papierów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Złoty w piątek notował symboliczne zmiany. Większe emocje powinny pojawić się w przyszłym tygodniu.
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych.
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno.
W piątkowy poranek złoty notował niewielkie zmiany. Może tak być przez cały dzień, tym bardziej że wolne mają dzisiaj inwestorzy w Stanach Zjednoczonych.
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.
Nieoczekiwana decyzja Rady Polityki Pieniężnej pogłębiła środową przecenę krajowej waluty.