Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Krajowa waluta jest odporna zarówno na wyjątkowo dobre dane z polskiej gospodarki, jakie poznaliśmy w tym tygodniu (m.in. najwyższy od sześciu lat odczyt PKB), jak i na negatywne doniesienia, jak przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji ws. Polski nt. naruszenia praworządności i prawa UE.
W przypadku eurodolara piątkowe notowania przyniosły ustabilizowanie przy 1,18 po wzroście pary w poprzednich dniach. Do wyhamowania zwyżek mogła się przyczynić informacja o przegłosowaniu przez amerykańska Izbę Reprezentantów propozycji reformy podatków – kolejnym kroku w stronę wprowadzenia wyczekiwanych cięć tych obciążeń. Amerykański Kongres stoi jednak przed większym wyzwaniem w postaci przeforsowania projektu w Senacie, gdzie przewaga zwolenników ustawy wśród republikanów jest minimalna. Temat ten prawdopodobnie zdominuje rynki na początku przyszłego tygodnia. Spore ryzyko opóźnień przemawia jednak za ustabilizowaniem EUR/USD w zakresie 1,1680–1,19.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Złoty w piątek notował symboliczne zmiany. Większe emocje powinny pojawić się w przyszłym tygodniu.
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych.
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno.
W piątkowy poranek złoty notował niewielkie zmiany. Może tak być przez cały dzień, tym bardziej że wolne mają dzisiaj inwestorzy w Stanach Zjednoczonych.
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.
Nieoczekiwana decyzja Rady Polityki Pieniężnej pogłębiła środową przecenę krajowej waluty.