„Widmo wolności” niesie notowania CD Projektu

26 września na rynek trafi duży dodatek do „Cyberpunka”. Będzie mieć znaczący wpływ na wyniki II półrocza. Czy notowania już zdyskontowały oczekiwany sukces premiery, czy nadal mają potencjał?

Publikacja: 12.06.2023 21:00

Kapitalizacja CD Projektu, którego prezesem jest Adam Kiciński, przekroczyła w poniedziałek 14 mld z

Kapitalizacja CD Projektu, którego prezesem jest Adam Kiciński, przekroczyła w poniedziałek 14 mld zł.

Foto: Fot. mat. prasowe

Nawet 11 proc., przy najwyższym na GPW obrocie, zyskiwały w poniedziałek akcje CD Projektu. Studio podało nowe informacje dotyczące zbliżającej się premiery „Widma wolności”, czyli dodatku do „Cyberpunka”.Ukaże się 26 września na Xbox Series X|S, PlayStation 5 i PC (GOG, Steam, Epic Games Store). Wraz z ogłoszeniem daty premiery ruszyła przedsprzedaż. Tytuł można kupić osobno lub w zestawie z podstawową wersją gry (która będzie wymagana żeby grać w dodatek).

III kwartał będzie dobry

Analitycy spodziewają się znaczącego wpływu premiery dodatku na wyniki za ten rok.

– W naszych szacunkach zakładaliśmy sprzedaż około 5 mln kopii dodatku, co bardzo udana prezentacja trailera oraz dobre wstępne recenzje zdają się potwierdzać jako realny poziom – komentuje Michał Wojciechowski, analityk Ipopemy Securities. Dodaje, że jest możliwość, że największy wpływ premiery zobaczymy już w wynikach za III kwartał. – Niemniej IV kwartał też powinien być mocno wsparty przez dodatek – podkreśla.

Również Krzysztof Tkocz z DM BDM uważa, że „Widmo wolności” będzie miało duży wpływ na wyniki spółki w tym roku.

– Jeżeli chodzi o to, w którym kwartale będzie on najbardziej widoczny, to moim zdaniem zależy to od tego, jak będzie kształtowała się przedsprzedaż. Warto zauważyć, że preordery „CP2077” stanowiły około 58 proc. całej sprzedaży tej gry w miesiącu jej premiery i 55–56 proc. od grudnia 2020 do marca 2021 r. – przypomina ekspert. Dodaje, że przyjmując podobny scenariusz przedsprzedaży dodatku, jego bezpośredni wpływ na wynik spółki może być najbardziej widoczny jeszcze w III kwartale. – Warto jednak pamiętać, że IV kwartał jest sezonowo bardzo dobrym okresem, jeżeli chodzi o sprzedaż gier (liczne wyprzedaże świąteczne), stąd dodatek sprzedawany w tzw. bundlu (dodatek plus wersja podstawowa – red.) w wyższej cenie może przełożyć na jeszcze lepsze wyniki w IV kwartale 2023 r. – podsumowuje.

Czytaj więcej

CD Projekt uchwalił dywidendę

Topniejące „shorty”

Od połowy maja notowania CD Projektu poszły w górę o niemal jedną trzecią. Nie brak opinii, że jeśli spółce uda się wywołać podobną falę euforii, którą obserwowaliśmy podczas oczekiwań na premierę podstawowej wersji gry, to kurs może przedłużyć impet wzrostowy.

– Co więcej, materializacja tego czynnika nałoży presję na fundusze zakładające spadki notowań CD Projektu. Fundusze te w pewnym momencie mogą zostać zmuszone do zamknięcia pozycji, wspierając tym samym kurs – zwraca uwagę Mateusz Czyżkowski, analityk XTB. CD Projekt od kilku lat jest najchętniej „shortowaną” spółką z warszawskiej giełdy. Obecnie krótkie pozycje (na minimum 0,5 proc. netto) w akcjach CD Projektu ma pięć funduszy. Warto odnotować, że jeszcze kilka dni temu było ich sześć. Z naszych szacunków wynika, że miały wtedy łącznie 4,45 proc. wobec 3,87 proc. teraz.

Premiera dodatku do „Cyberpunka” może mieć również długoterminowy wpływ na postrzeganie spółki przez inwestorów.

– Mam tu na myśli fiasko z niedociągnięciami samej gry podczas premiery wersji bazowej. Jeśli CD Projekt nie dopuści do podobnej sytuacji tym razem, może to w dużej mierze wymazać negatywne echo i wraz z premierą kolejnych gier wspierać notowania akcji – uważa Czyżkowski. Zwraca uwagę, że na tle konkurencji oraz swoich dotychczasowych wyników finansowych, spółka jest relatywnie droga. Jeśli raporty o sprzedaży nie zdołają uzasadnić obecnych, wysokich mnożników, to obecna fala wzrostu może się szybko skończyć.

Technologie
DataWalk. Wyniki za pierwszy kwartał i patent w USA
Technologie
Vigo ma umowę z NCBiR. Otrzyma dofinansowanie na projekt HyperPIC. Akcje reagują
Technologie
Lichthund uplasował wszystkie akcje. Jest redukcja
Technologie
UOKiK bierze pod lupę sektor gier
Technologie
Scanway z umową na dostawę dwóch teleskopów dla spółki z Korei Płd.
Technologie
Branża gier pod lupą UOKiK. Czy złamano prawo?