Z przeanalizowanych przez „Parkiet" raportów kwartalnych dwudziestu czołowych europejskich przedstawicieli tego sektora wynika, że w III?kwartale tego roku ich łączny zysk netto spadł aż o 56 proc., w czym istotny udział miał TVN. Są wśród nich m.in. operatorzy płatnej telewizji BSkyB i Sky Deutschland, Cyfrowy Polsat, Bertelsmann (należy do niego m.in. telewizyjna RTL Group), Agora, Axel Springer, telewizyjne grupy TVN, czeska CME, rosyjska CTC i włoski Mediaset.
Dla połowy z dwudziestu największych firm mediowych III kwartał zakończył się pod kreską. Dla porównania w III kwartale 2010 r. odsetek ten był o połowę mniejszy.
– Patrząc na wyniki netto, trzeba pamiętać, że poszczególne spółki są zadłużone i często jest to dług denominowany w euro lub dolarach amerykańskich, co, biorąc pod uwagę obecną słabość walut w naszym regionie, skutkuje papierowymi stratami. Tego typu straty zanotowały Polsat i TVN. Zmiany kursów walut sprawiły, że np. czeski koncern CME zanotował 46 mln USD straty na samej zmianie wartości długu – mówi Piotr Janik, analityk KBC Securities.
Z tego powodu firmy traciły na giełdzie, bo inwestorzy bali się wahań kursów walut, w których pozaciągane są kredyty. Największy spadek w branży odnotował czeski CME – od początku roku jego kurs spadł o 62 proc. – Kryzys zadłużenia nie służy mocno zadłużonym spółkom. A dług CME to 1,2 mld USD, czyli ośmiokrotność EBITDA firmy (zysk operacyjny z amortyzacją – red.) – komentuje Waldemar Stachowiak, analityk Ipopemy Securities.
Łączny zysk operacyjny spółek obniżył się o około 3?proc. Ich łączne przychody wzrosły zaledwie o 5 proc., do nieco ponad 11 mld euro. Wpływ na mały wzrost obrotów ma niepewna sytuacja na rynku reklamy. Właśnie z tego powodu w grupie spółek medialnych zdecydowanie najlepiej radzą sobie operatorzy płatnych telewizji, których przychody pochodzą głównie z bezpośrednich opłat od klientów. Przy czym Cyfrowy Polsat jest jedną z najbardziej efektywnych firm w tym segmencie w Europie. W III kwartale jego rentowność operacyjna sięgnęła 36 proc., podczas gdy średnia dla tej grupy firm nie przekraczała 20?proc.