Ma to być zasługą zmian w portfelu produktów oraz lepszego zarządzania zapasami. Jednocześnie Asbis deklaruje, że będzie nadal kontrolował koszty.
To właśnie mocny spadek kosztów zarządu w III kwartale przyczynił się do tego, że spółka mile zaskoczyła wynikami i przebiła oczekiwania analityków. – Jeżeli uda jej się utrzymać ten poziom kosztów, to będziemy musieli podnieść nasze prognozy na 2016 r. – informują eksperci z Trigon DM. Szacują, że jeśli nie będzie żadnych istotnych zdarzeń jednorazowych, to jest szansa na wypracowanie przez grupę w 2016 r. 2 mln USD zysku netto.
Na GPW notowanych jest kilku dystrybutorów IT. Oprócz Asbisu są to: AB, ABC Data oraz Action. Każdy z nich poszerza ofertę, podkreślając, że coraz trudniej osiągać zadowalającą marżę, bazując na dotychczasowym asortymencie. Natomiast Asbis podaje, że w III kwartale jego przychody z głównych linii produktowych – mimo iż nadal niższe niż w III kwartale ubiegłego roku – wykazywały tendencję rosnącą w porównaniu z poprzednimi okresami 2015 r. Mowa tu o przychodach ze sprzedaży procesorów, dysków twardych, oprogramowania oraz laptopów. Natomiast mocny spadek grupa notuje w segmencie produktów pod markami własnymi, co jest skutkiem zmniejszenia oferowanych linii produktowych i skoncentrowania się na tych modelach, które przynoszą stosunkowo wysoką marżę.
Akcje Asbisu były w czwartek jedną z najlepszych inwestycji na warszawskiej giełdzie. W reakcji na zaskakująco dobre wyniki drożały o ponad 14 proc., do 1,35 zł. Zwyżce towarzyszyła wzmożona aktywność inwestorów. Tylko w pierwszej połowie sesji właściciela zmieniło ponad 2 mln walorów, co oznaczało, że spółka była wiceliderem na rynku. Większy wolumen notowano tylko w przypadku Hawe, a za tymi dwoma firmami znalazły się takie blue chips, jak PKN Orlen, PGNiG, czy Tauron.
Skonsolidowany zysk operacyjny Asbisu w III kwartale 2015 r. wyniósł 2,9 mln USD w porównaniu z 3,7 mln USD straty w II kwartale oraz wobec zysku w wysokości 4,7 mln USD w III kwartale 2014 r. Grupa wypracowała też symboliczny zysk na poziomie netto. Wyniósł w III kwartale 2015 r. 153 tys. USD wobec 6,9 mln USD straty w II kwartale 2015 r.