– W ramach tej współpracy Play będzie pełnił rolę operatora infrastrukturalnego dla UPC Polska, które będzie mogło świadczyć usługi mobilne jako operator wirtualny MVNO – podano. – Współpraca z UPC jest kontynuacją strategii Play skutecznego docierania do nowych segmentów klientów poprzez współpracę z wirtualnymi operatorami, zwłaszcza operatorami telewizji kablowej, dla których usługi mobilne są naturalnym uzupełnieniem ich dotychczasowej oferty pakietowej – skomentował w komunikacie Play Jorgen Bang-Jensen, prezes operatora.
Dla UPC Polska partnerstwo z Play to rozszerzenie zakresu usług o nową, którą będzie można pakietować.
Zdaniem Konrada Księżopolskiego, szefa działu analiz w Haitong Banku, to dobry pomysł zarówno dla UPC, jak i Play. – UPC i Play nie są dziś bezpośrednimi konkurentami, gdyż UPC skupia się na rynku stacjonarnym, a Play na mobilnym. Dla UPC taka współpraca to możliwość dalszej pakietyzacji i upsellingu swoich obecnych klientów do usług mobilnych, którego głównym celem będzie wsparcie ARPU, ale także zwiększenie lojalizacji klientów. Dla Play jest to możliwość dalszego zwiększania bazy klientów – mówi Konrad Księżopolski. Jego zdaniem taka współpraca będzie zagrożeniem dla Orange Polska i T-Mobile.
– Mając na uwadze fakt, że oferta mobilna Orange Polska oraz T-Mobile jest nadreprezentowana w większych miastach, podczas gdy ofert Polkomtelu nadreprezentowana w obszarach wiejskich i małych miasteczek, można postawić tezę, że współpraca Playa z UPC jest większym zagrożeniem dla bazy SIM Orange Polska i T-Mobile niż Polkomtela – komentuje.
Jak dodaje Księżopolski, skala pozytywnego wpływu najnowszej decyzji obu firm na dalszy wzrost bazy SIM w Play to pytanie, ile z 2,1 miliona klientów operatora UPC Polska (po planowanym połączeniu z Multimedia Plska) ma usługę w sieci Play, a ilu – u innych operatorów. Na informację o nowym partnerstwie z UPC kurs akcji Play Communications zareagował wzrostem.