Ósmy multipleks może się stać popularniejszy

Po prawie dwuletnim impasie programy Telewizji Polskiej pojawią się na tzw. ósmym multipleksie prowadzonym przez operatora sygnału radiowo-telewizyjnego Emitel. Według miesięcznika „Press" będą to TVP Rozrywka i TVP Sport HD, a rada nadzorcza TVP wyraziła zgodę na zawarcie umowy z Emitelem we wtorek. Jej podpisanie ma nastąpić w najbliższych dniach.

Publikacja: 20.12.2018 05:00

Ósmy multipleks może się stać popularniejszy

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Emitel prowadzi ósmy multipleks – tzw. MUX8 – od końca 2016 r. Za jego pośrednictwem programy nadają m.in. giełdowe Kino Polska (ma kanał Zoom TV), Wirtualna Polska (Telewizja WP) czy Cyfrowy Polsat (jest współwłaścicielem Nova TV).

Głównym klientem Emitelu miała być Telewizja Polska, dla której przeznaczono miejsce na trzy programy w standardowej rozdzielczości lub dwa, jeśli jeden z nich miałby być nadawany w rozdzielczości HD. Zapisy takie znalazły się w decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rezerwacji częstotliwości dla Emitelu na potrzeby uruchomienia MUX8. Publiczny nadawca nie korzystał z oferty Emitelu. Na przeszkodzie stanąć miały finanse. W efekcie, na wniosek UKE, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zgodziła się na wpisanie do decyzji rezerwacyjnej dla Emitelu swoistego ponaglenia. Zgodnie z nim TVP dostała czas do 30 kwietnia br. na złożenie wniosku o zawarcie umowy o dostęp do MUX8. W przeciwnym razie multipleks mógł zostać wykorzystany na emisję innych kanałów koncesjonowanych przez KRRiT.

Emitel i TVP nie odpowiedziały na nasze pytania. Według informacji medialnych TVP miałaby zapłacić za nadawanie tyle, ile pozostali nadawcy, czyli 6–7 mln zł rocznie za program.

Zarządy Kino Polska czy WP mogą mieć mieszane odczucia, a jednak zakopanie topora między TVP a Emitelem chwalą.

– Po dwóch latach zapełnią się sloty na MUX8 przeznaczone dla TVP. Cieszymy się, że ta decyzja została podjęta. Liczymy, że wzmocni ona cały MUX8, na czym zyskają wszyscy nadawcy i oczywiście widzowie – komentuje Jacek Amsterdamski, dyrektor wideo w Wirtualnej Polsce.

W podobnym tonie wypowiada się Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobanku. – Telewizja publiczna jako medium o większym zasięgu łatwiej dotrze do widzów z informacją, co trzeba zrobić w kwestiach technicznych, żeby móc odbierać kanały z MUX8 – mówi. Ma też nadzieję na stabilizację i zażegnanie nieporozumień między Emitelem i innymi nadawcami.

Technologie
Szef PlayWaya: kieruję się sentencją „show me the money"
Technologie
Asbis chce zarobić ćwierć miliarda
Technologie
DataWalk rozpycha się w USA
Technologie
Google wchodzi ze smartfonami Pixel do Polski. Chce być za Samsungiem i Apple
Technologie
Potrzebne wsparcie dla wirtualnego świata
Technologie
DataWalk z głęboką stratą. Ale są też dobre wieści