Światowy rynek gier będzie w tym roku wart ponad 130 mld dol., a polski – ok. 0,5 mld zł. Branża właśnie doczekała się swojego indeksu sektorowego na GPW, w którym największy – ponad 44-proc. udział ma CD Projekt. Tymczasem portal Kotaku poinformował o zwolnieniach w GOG.com, czyli serwisie zarządzanym przez tę giełdową spółkę.
– Nie mamy nic do dodania poza oświadczeniem, które zostało opublikowane przez Kotaku – poinformował nas Łukasz Kukawski, odpowiadający za komunikację po stronie GOG. Według Kotaku pracę straciło 12 osób (a zespół GOG liczy 190 osób).
Duża presja rynkowa
– Skala zwolnień z punktu widzenia akcjonariuszy finansowych nie jest znacząca, a przyczyny to zapewne słabsze wyniki finansowe GOG-u w tym roku, związane z partycypowaniem segmentu w przychodach i kosztach słabszego od oczekiwań „Gwinta" oraz perspektywa pogorszenia marży dystrybucyjnej w związku z istotną presją rynkową, czyli wprowadzoną 12-proc. prowizją w Epic Games Store i obniżką prowizji na Steamie – komentuje Kacper Koproń, ekspert z Trigon DM.
Warto odnotować, że w ostatnim czasie o zwolnieniach informowały też wielkie koncerny na czele z Activision Blizzard, gdzie pracę straciło ok. 8 proc. załogi, czyli ponad 800 osób. Władze koncernu argumentują to koniecznością restrukturyzacji biznesu.
Szanse i wyzwania
Czy to oznacza, że dla twórców gier nadchodzą trudne czasy? Niekoniecznie. Obserwowane zmiany są związane z dostosowaniem się do warunków rynkowych, a te na rynku gier zmieniają się bardzo szybko.