Budowa oraz eksploatacja tego bloku będzie realizowana przez spółkę celową SPV (ang. special purpose vehicle) - Elektrociepłownia Stalowa Wola z siedzibą w Stalowej Woli ("EC Stalowa Wola"). W zależności od stopnia wykorzystania bloku gazowego zapotrzebowanie na paliwo wyniesie ok. 0,5 - 0,6 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Dostawcą paliwa gazowego będzie PGNiG. Inwestycja zostanie rozpoczęta w tym roku. Jej zakończenie planowane jest na rok 2014.
Umowa zakłada, że docelowymi akcjonariuszami EC Stalowa Wola będą spółki: należąca do Grupy Kapitałowej Tauron - ESW oraz należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG - PGNiG Energia. ESW oraz PGNiG Energia będą posiadać po 50% akcji EC Stalowa Wola. Obecnie 100% udziałów w EC Stalowa Wola objęła ESW.
Górną granicę wartości umowy, Strony określają na kwotę 1,95 mld zł netto.Projekt zostanie zrealizowany w formule project finance, w ramach której minimum 50% wartości Umowy zostanie sfinansowane z instrumentów dłużnych, zabezpieczonych cesją wierzytelności wynikających z długoletnich umów handlowych. Strony zamierzają po ostatecznym uzgodnieniu modelu biznesowego, przygotowaniu biznesplanu i innych istotnych dokumentów związanych z Umową zawrzeć tzw. "Umowę o Funkcjonowaniu SPV", która w sposób szczegółowy doprecyzuje zasady współpracy Stron. Jej zawarcie nastąpi najpóźniej do momentu rozpoczęcia procesu pozyskiwania kapitału dłużnego na sfinansowanie Projektu.
Strony będą miały prawo do odbioru energii elektrycznej wytworzonej w bloku gazowo-parowym w ilości proporcjonalnej do udziałów posiadanych w SPV, co przy założonej strukturze własnościowej przedsięwzięcia oznacza, że PGNiG Energia będzie mogła odbierać połowę energii elektrycznej produkowanej w nowej elektrociepłowni. Uczestnicy projektu wystąpią o zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.