PKN Orlen ma największe aktywa (6,6 mld dol. w 2009 roku) za granicą spośród wszystkich polskich przedsiębiorstw. Na drugim miejscu jest PGNiG, na trzecim Asseco.

Opublikowany dziś ranking największych polskich inwestorów na rynkach zagranicznych przygotował Instytut Badania Rynku, Konsumpcji i Koniunktur wraz z nowojorskim Uniwersytetem Columbia. Zestawienie obejmuje 19 przedsiębiorstw, które w 2009 roku posiadały za granicą aktywa warte przeszło 10 miliardów dolarów i osiągały przychody z zagranicznej sprzedaży wielkości 17 mld dol. Posiadały w sumie 275 zagranicznych filii w 50 krajach, gdzie zatrudniały blisko 14 tys. osób.

Trzy z sześciu spółek w czołówce rankingu działają w przemyśle wydobywczym, jedna – w branży chemicznej. 18 firm notowanych jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a dwie dodatkowo na giełdach zagranicznych.

Badane polskie firmy są raczej graczami regionalnymi. Z 275 zagranicznych filii należących do 19 firm z listy rankingowej, 242 znajdują się w Europie, z tego 207 w Europie Zachodniej, Południowej i Środkowej.

Raport wskazuje, że światowy kryzys wpłynął umiarkowanie na polskie inwestycje zagraniczne: ich wartość zmniejszyła się z 5,5 mld dol w 2007 r. do około 4,5 mld w 2008 r., ale w 2009 r. wzrosły ponownie do poziomu ponad 5 mld dol. Skutki kryzysu w poszczególnych branżach i firmach były mocno zróżnicowane. Podczas gdy w branżach chemicznej i petrochemicznej zanotowano w 2009 r. umiarkowane ożywienie, branże metalowa i motoryzacyjna znacznie ograniczyły inwestycje zagraniczne. Największy udział we wzroście polskich inwestycji zagranicznych w 2009 r. mieli producenci żywności i napojów oraz firmy świadczące usługi dla biznesu.