Zyski w czerwcu tylko dla wybranych brokerów

Wytypowane przed miesiącem spółki dały zarobić jedynie czterem na siedem biur maklerskich biorących udział w naszej zabawie. Czy lipcowe roszady w portfelach przyniosą efekty w postaci lepszych wyników?

Publikacja: 05.07.2017 15:00

Zyski w czerwcu tylko dla wybranych brokerów

Foto: Fotolia

Za nami pierwsze półrocze rywalizacji ekspertów od inwestowania w spółki na podstawie fundamentów. Okres ten był udany dla inwestujących w akcje z warszawskiej giełdy z uwagi na bardzo dobrą koniunkturę na rynku. Widać to też po wynikach portfeli. Wyniki za sam czerwiec nie rzucają jednak na kolana.

Rynek lepszy od fachowców

Wprawdzie po rozczarowującym maju nastroje wśród inwestorów się poprawiły, ale nie wszyscy eksperci biorący udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych wykorzystali okazję do zarobku. Tylko cztery na siedem portfeli zanotowało w czerwcu dodatnią stopę zwrotu z inwestycji. Odbiło się to na uśrednionej stopie zwrotu z wszystkich portfeli – w zakończonym miesiącu wyniosła ona tylko 1,1 proc., podczas gdy WIG wykazał zwyżkę na poziomie 1,5 proc. Tak więc już po raz trzeci w tym roku eksperci musieli uznać wyższość rynku.

Na pocieszenie zostaje im to, że okazali się lepsi w korespondencyjnym pojedynku z analitykami technicznymi, których portfel w czerwcu zanotował stratę 0,9 proc. (podsumowaliśmy go we wtorkowym wydaniu „Parkietu").

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel stworzony przez analityków DM PKO BP, którym udało się wypracować prawie 4-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili ekspertów Noble Securities, których portfel zakończył miesiąc 3,5 proc. na plusie. W pierwszej trójce znalazło się też miejsce dla typujących z DM BDM, którzy w czerwcu zwiększyli swój stan posiadania o 3,1 proc.

Nie wszystkie pomysły inwestycyjne w minionym miesiącu okazały się trafione, stąd portfele dwóch brokerów zakończyły miesiąc pod kreską, a jeden utrzymał wynik sprzed miesiąca.

Znacznie lepiej dokonania ekspertów prezentują się w skali całego minionego półrocza. Po sześciu miesiącach od startu tegorocznej edycji portfeli zyskiem mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Na prowadzeniu wciąż pozostają analitycy DM BDM, którzy notują imponującą stopę zwrotu – ponad 54 proc. Drugi wynik należy do analityków PKO BP – ich półroczna stopa zwrotu z portfela to ponad 24 proc. Tuż za ich plecami uplasowali się specjaliści z Millennium DM, którzy z zyskiem 23,5 proc. przegrali dosłownie o włos.

Łącznie od początku 2017 roku fundamentalne portfele „Parkietu" mają średnią dodatnią stopę zwrotu na poziomie 24 proc. Trzeba podkreślić, że to wynik istotnie lepszy niż indeksu WIG, który w tym samym czasie zyskał 18 proc.

Lipcowe roszady w portfelach

Kontynuacja zwyżek w przypadku części spółek zachęciła analityków do realizacji zysków. Jednocześnie w ich miejsce pojawiło się sporo nowych propozycji na kolejny miesiąc.

Tym razem uwaga ekspertów nie skupiła się – jak bywało w poprzednich miesiącach – na małych i średnich spółkach. Typujący łaskawszym okiem spojrzeli na największe firmy z WIG20, z których część dała bardzo sowicie zarobić od początku roku. W efekcie w portfelach fundamentalnych na lipiec znaleźli się tacy potentaci, jak Bank Pekao, Cyfrowy Polsat czy LPP.

Wciąż jednak najwięcej okazji eksperci upatrują wśród firm notowanych na szerokim rynku.

Jakimi kryteriami kierowali się analitycy, wybierając spółki do lipcowego portfela? Głównym argumentem były oczekiwania dotyczące poprawy wyników finansowych spółek w kolejnych kwartałach. W ocenie analityków na dobre wyniki można liczyć w przypadku takich firm jak Dino Polska, CCC, LiveChat czy Pfleiderer. Nasi typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki, poparte perspektywą ich dalszej poprawy w kolejnych okresach, będą pozytywnie wpływać na wycenę rynkową tych spółek.

Analitycy nie ustają też w poszukiwaniach niedrogich spółek, które oprócz solidnych fundamentów mają atrakcyjną wyceną, zwłaszcza w porównaniu z konkurentami z tej samej branży. Argument ten przesądził o wyborze do portfeli papierów m.in. Alumetalu, Cyfrowego Polsatu, Robygu czy Patentusa.

Argumentem nie do przeoczenia okazują się też dywidendy. Większość spółek już przedstawiła plany podziału zysków, więc inwestorzy dobrze wiedzą, czego mogą się spodziewać. W wielu przypadkach wskaźnik stopy dywidendy zapowiada się bardzo atrakcyjnie. W ocenie ekspertów czynnik ten może zwiększyć zainteresowanie walorami m.in. Banku Pekao, Prime Car Management czy Pfleiderera.

Biorąc pod uwagę reprezentowane w portfelach branże, widać w porównaniu z poprzednimi miesiącami spadek zainteresowania spółkami przemysłowymi, dla których coraz większym wyzwaniem są rosnące koszty i umacniający się złoty, ponieważ wiele z nich stawia na eksport swoich produktów. Jednocześnie coraz większym wzięciem cieszą się spółki korzystające z rosnącej krajowej konsumpcji. Okazji eksperci upatrują także wśród firm budowlanych, które powinny być beneficjentami przyspieszających inwestycji.

Hity inwestycyjne czerwca

Wyniki inwestycyjne portfeli fundamentalnych za czerwiec pokazały, że w minionym miesiącu wbrew pozorom wcale nie było łatwo o zyski. Wskazane miesiąc temu firmy radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Najlepiej wypadły duże spółki z segmentu WIG20, z kolei najtrudniej o zarobek było w segmencie firm małych i średnich, gdzie na celowniku kupujących znalazło się ograniczone grono emitentów. To częściowo wyjaśnia, dlaczego niektórzy uczestnicy naszej rywalizacji mieli w problem z pokonaniem rynku – otóż przeważającą część ich portfeli stanowiły małe i średnie spółki.

Tym samym znaczenia nabrała selekcja firm, o czym można było się przekonać, porównując stopy zwrotu spółek wchodzących w skład portfeli.

Wśród emitentów, na których przed miesiącem postawili nasi eksperci, najbardziej zyskowną inwestycją okazały się akcje Dekpolu – w ciągu miesiąca podrożały o niemal 40 proc. Uwagę rynku zwróciła mocna poprawa wyników finansowych w I kwartale i optymistyczne zapowiedzi zarządu spółki. Spółka niedawno podtrzymała prognozę przychodów w całym roku na poziomie 500 mln zł, w których poprawie istotny udział ma mieć skokowy wzrost w segmencie deweloperskim. Do tego spółka w czerwcu poinformowała o planach wypłaty dywidendy, którą ostatecznie przegłosowano na walnym.

Dobra passę kontynuowały papiery Wasko, dając w czerwcu ponad 14 proc. zysku inwestorom. Informatyczna spółka jest beneficjentem ożywienia na rynku zamówień publicznych, co zaowocowało niedawno pozyskaniem kontraktu o wartości 107 mln zł dotyczącego rozbudowy sieci szerokopasmowych. Rynek liczy, że nowe kontrakty już wkrótce znajdą potwierdzenie w wynikach Wasko.

Dwucyfrowe zyski przyniosły też duże spółki z indeksu WIG20, których reprezentacja w czerwcowych portfelach fundamentalnych nie była jednak zbyt liczna. Najbardziej opłaciła się inwestycja w walory LPP, które zdrożały o 14 proc. Niewiele mniejszy zysk przyniosły akcje Orange Polska i Cyfrowego Polsatu.

Nie wszystkie pomysły inwestycyjne ekspertów okazały się trafione, choć spektakularnych wpadek nie zanotowano. Największym rozczarowaniem okazały się walory Unibepu, które w skali miesiąca przyniosły ponad 11-proc. stratę.

Z PORTFELA WYPADAJĄ: Arctic Paper, Pragma Inkaso, Voxel | Zmiana struktury portfela. DO PORTFELA WCHODZĄ: Krynica Vitamin | Zakładamy, że spółka będzie w stanie stopniowo odbudowywać wyniki w kolejnych kwartałach (rosnące przychody, większa baza klientów, sprzyjające zmiany w zakresie kosztów surowców do produkcji).  Patentus | Dostrzegamy znaczącą poprawę sytuacji rynkowej dla podmiotów z ekspozycją na górnictwo w Polsce. Zakładamy, że dobre wyniki za I kwartał są dobrym prognostykiem dla całorocznych rezultatów. Spółka według naszych symulacji jest notowana przy bardzo atrakcyjnych wskaźnikach EV/EBITDA i C/Z.

Z PORTFELA WYPADAJĄ: 11 bit studios, Asseco SEE | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym spółkom.  CD Projekt, LPP | Realizacja zysku. DO PORTFELA WCHODZĄ: CCC | Spodziewamy się poprawy przychodów i zysków w 2017 i 2018 r., na co pozytywny wpływ będą mieć eobuwie.pl oraz otwarcia nowych sklepów.  Dino Polska | Najlepsze perspektywy poprawy wyników wśród handlowych sieci detalicznych z GPW. Oczekujemy, że spółka ogłosi bardzo dobre wyniki za II kwartał.  Robyg | Pozytywnie wyróżniająca się i atrakcyjnie wyceniana spółka z segmentu deweloperów mieszkaniowych.

Z PORTFELA WYPADAJĄ: CCC, Gino Rossi | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym spółkom w portfelu. DO PORTFELA WCHODZĄ: Cyfrowy Polsat | W ostatnich dniach pojawiły się dwie pozytywne informacje, które powinny wspierać kurs. Po pierwsze, według doniesień prasy, rząd wstrzymał prace nad obowiązkowym abonamentem, co zmniejsza ryzyko potencjalnych rezygnacji klientów płatnych telewizji. Po drugie, Cyfrowy Polsat wygrał prawa do transmisji spotkań Ligi Mistrzów, co powinno pozytywnie wpłynąć na utrzymanie obecnych klientów, a także umożliwić przejęcie klientów od nc+. Wysoka wycena Playa także powinna sprzyjać wycenie Cyfrowego, gdyż jest to spółka z większą paletą usług, „produkująca" sporo gotówki.

Z PORTFELA WYPADAJĄ: Asseco Poland | Realizacja zysku.  Skarbiec Holding | Brak oczekiwanego wzrostu kursu. DO PORTFELA WCHODZĄ: Cyfrowy Polsat | Atrakcyjne wskaźniki C/Z na lata 2017–2019 między 14,3 a 11, oczekiwana rokroczna poprawa zysku netto, spekulacje o wycofaniu zmian dotyczących abonamentu RTV.  LPP | Oczekiwane dobre wyniki za II i IV kwartał, wynikające m.in. ze wzrostu marży brutto ze sprzedaży w następstwie umocnienia złotego względem dolara.  Pekao | Atrakcyjna wycena: C/Z 2017–2019 między 14,8 a 12,1. Wysoka oczekiwana stopa dywidendy powyżej 6 proc., kurs blisko ceny nabycia Pekao przez PZU i PFR.

Z PORTFELA WYPADAJĄ: Atende, Idea Bank | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym. DO PORTFELA WCHODZĄ: Pfleiderer Group | Oczekiwana wyraźna poprawa tegorocznych wyników. Pozytywnie odbieramy dywidendę i ogłoszony skup obejmujący do 10 proc. akcji.  Prime Car Management | Spółka oferuje atrakcyjną stopę dywidendy na poziomie około 7 proc. Oczekiwana poprawa tegorocznych wyników.

Z PORTFELA WYPADAJĄ: Dekpol | Realizacja zysku. DO PORTFELA WCHODZĄ: Torpol | Dużo nowych zleceń w portfelu zamówień wykonawcy – ponad 2 mld zł w podpisanych zleceniach i wygranych przetargach od października 2016 r.

Skład portfela na lipiec pozostaje bez zmian. | Alumetal, AmRest, CDRL, Gino Rossi, Eurocash, Mangata, PA Nova, Robyg, Trakcja, Unibep.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, z uwzględnieniem wypracowanych wcześniej wyników. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

Portfele Parkietu
Portfel foreksowy. Typy ekspertów na końcówkę 2023 roku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfele Parkietu
Producenci gier pozostają w kręgu zainteresowań
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfele Parkietu
28 dywidendowych faworytów na trzeci kwartał
Portfele Parkietu
Dolar ma być mocny przez cały maj