Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.02.2017 08:00 Publikacja: 18.02.2017 08:00
Foto: materiały prasowe
Sentyment na rynkach EM napędzał przede wszystkim rajd cen surowców. Widzimy pozytywne momentum w tej klasie aktywów, wynikające z odbicia inflacji, przyspieszenia globalnej gospodarki oraz planowanych programów infrastrukturalnych w Chinach i USA. Dodatkowo pozytywny trend był w styczniu podsycany osłabiającym się dolarem. Pomimo powrotu EUR/USD do spadków zapoczątkowanych po wyborach w USA nie widzimy poważnych zagrożeń dla głównego motoru wzrostu globalnych indeksów, czyli kontynuacji aprecjacji surowców. Umocnienie dolara historycznie nie koreluje z drożeniem surowców, lecz dotychczas nie odnotowaliśmy mocnego ruchu korekcyjnego w tej klasie aktywów. Globalna reflacja wspiera również giełdy rynków rozwiniętych. Indeks S&P500 od wyborów w USA aż 16 razy ustanawiał rekordy. Za obecną prognozę wzrostu zysków spółek z S&P500 w 2017 r., która zakłada imponującą dynamikę 20 proc. rok do roku, odpowiadają głównie sektor energetyczny oraz finansowy. W Europie głównym motorem zwyżek także są notowania banków. Dobre dane z europejskiego przemysłu i powrót inflacji wspierają scenariusz normalizacji polityki EBC, co pozytywnie wpłynie na rentowność instytucji finansowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najpopularniejszy ETF reprezentujący „górników złota” VanEck Gold Miners od początku roku zarobił ponad 40 proc.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Indeks WIG w tym roku zyskał już około 25 proc., po raz pierwszy w historii przełamując w czwartek symboliczną barierę 100 tys. pkt.
Po dość trudnej pierwszej połowie kwietnia na rynkach druga część miesiąca przyniosła dużą zmianę nastrojów, szczególnie na GPW.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Fundusze inwestujące w złoto odnotowały w zeszłym tygodniu rekordowy napływ netto środków w wysokości ok. 8 mld USD.
Chaotyczna i szkodliwa polityka prezydenta USA doprowadziła do kryzysu zaufania wokół amerykańskiej waluty, akcji i długu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas