Badanie kliniczne ma ocenić bezpieczeństwo i skuteczność ProTrans, który jest produktem leczniczym ATMP (produkt zaawansowanej terapii medycznej), składającym się z komórek macierzystych.

PBKM w maju 2017 r. zawarł umowę o współpracy ze szwedzką spółką na wytworzenie produktów ATMP na potrzeby badań klinicznych. Polska spółka wytworzy produkty niezbędne do terapii kilkudziesięciu pacjentów. Łączna wartość zamówienia na produkty ATMP wynosi około 2 mln zł, przy czym część płatności została już rozliczona poprzez objęcie przez PBKM udziałów w spółce NextCell Pharma.

W środę i czwartek notowania PBKM świeciły na czerwono po podaniu informacji, że Ministerstwo Zdrowia Turcji w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdziło, iż osoba odpowiedzialna za laboratorium spółki zależnej w Turcji nie posiada należytych kwalifikacji. W związku z tym podjęło decyzję o tymczasowym wstrzymaniu przez spółkę zależną działalności w obszarze przyjmowania nowych próbek krwi pępowinowej. – Uważamy, że decyzja Ministerstwa Zdrowia jest nieuzasadniona, i nie zgadzamy się z jego stanowiskiem, ponieważ w naszym przekonaniu osoba odpowiedzialna za nasze laboratorium w Turcji posiada odpowiednie kwalifikacje – mówi Tomasz Baran, członek zarządu PBKM. Dodaje, że spółka niezwłocznie podejmie wszelkie działania, także o charakterze prawnym, które pozwolą w krótkim czasie wyjaśnić sytuację. Turcja razem z Polską i Hiszpanią jest zaliczana przez PBKM do rynków strategicznych.

Notowania akcji na stronie: http://www.parkiet.com/spolka/Polski_Bank_Komorek_Macierzystych