Notowana na NewConnect telemedyczna firma Infoscan planuje w pierwszej połowie tego roku uruchomić testy urządzenia MED Recorder we Francji. Decyzją o rozpoczęciu przygotowań do badań bezdechu sennego francuskich pacjentów, podyktowana jest m.in. wprowadzeniem od tego roku refundacji usług telemedycznych na tamtejszym rynku.
Równoległe z przygotowaniami do debiutu na strategicznym rynku jakim są Stany Zjednoczone, Infoscan stale analizuje możliwości związane ze startem biznesu w innych krajach. W obliczu korzystnych dla telemedycyny zmian prawnych we Francji, spółka zdecydowała rozpocząć działalność na tym rynku. - Jesteśmy na ostatniej prostej przygotowań do badań komercyjnych naszym urządzeniem w USA, który jest największym rynkiem badań bezdechu sennego na świecie. Jednak staramy się również poszukiwać dodatkowych możliwości wzrostu w Europie. Istotne zmiany w tym roku wprowadziła Francja, które sprawią, że telekonsultacje i teleksepertyzy będą objęte ubezpieczeniem zdrowotnym na takich samych zasadach jak inne procedury medyczne. Co ważne, Infoscan posiadając certyfikat CE może rozpocząć tam badania za pomocą MED Recorder bez przechodnia procedury dopuszczeniowej – podkreśla Jacek Gnich, prezes Infoscanu.
Zgodnie z informacjami z Société Française de Recherche et Médecine du Sommeil (francuska instytucja zajmująca się badaniami snu) w 2015 r. od 4 proc. od 10 proc. Francuzów cierpiało na zespół bezdechu sennego, czyli od 2.5 do 6.4 milionów populacji. Eksperci przyznają, że na tamtejszym rynku prawdopodobnie ponad 50 proc. potencjalnych pacjentów nie zostało jeszcze zdiagnozowanych.
- Chcemy wykorzystać potencjał rynku francuskiego i jeszcze w tej połowie roku planujemy pierwsze testy we współpracy z tamtejszymi ośrodkami medycznymi. W doborze partnerów we Francji wspiera nas Polska Izba Handlowo-Przemysłowa we Francji, z którą podpisaliśmy stosowną umowę. W wypadku pomyślnych testów jeszcze w tym roku bylibyśmy w stanie przeprowadzić pierwsze badania komercyjne nad Sekwaną – podkreśla Gnich.
Rano walory spółki drożeją o ponad 1 proc., do 9,7 zł. Kapitalizacja telemedycznej firmy wynosi 44 mln zł.