Synektik: przed nami tłuste lata

Biotechnologia › Drugie półrocze będzie okresem odbicia dla naszej spółki i całego rynku – zapowiada zarząd.

Aktualizacja: 18.07.2020 18:26 Publikacja: 18.07.2020 17:47

Synektik: przed nami tłuste lata

Foto: materiały prasowe

Niemal dwukrotnie podrożały od początku roku akcje spółki Synektik.

– W dłuższej perspektywie segmenty, w których działamy, są bardzo perspektywiczne. Rynek radiofarmaceutyków mocno rośnie, a my mamy w nim największy udział. Zwiększać będzie się również liczba zabiegów wykonywanych z użyciem robotów chirurgicznych – mówi Dariusz Korecki, wiceprezes spółki Synektik.

Radiofarmacja rośnie

Pandemia, w krótkim horyzoncie czasowym, ma jednak negatywny wpływ na część segmentów działalności spółki. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne w III kwartale jej roku finansowego wykonywanych było mniej badań, co miało wpływ na niższą sprzedaż radiofarmaceutyków. Ze względu na obostrzenia w szpitalach mniej było też zabiegów z użyciem robotów chirurgicznych.

– Mimo tych negatywnych uwarunkowań nasze wyniki za kwartał zakończony 30 czerwca są pozytywne. Spodziewamy się wysokiej, dwucyfrowej dynamiki sprzedaży w ujęciu rok do roku w III kwartale roku obrotowego (II kwartale kalendarzowym) – mówi wiceprezes. W ujęciu narastającym najszybciej rosnącym segmentem była produkcja i sprzedaż radiofarmaceutyków (ponad 30 proc.), w szczególności tzw. znaczników specjalnych i produktów wytwarzanych przez Centrum Badawczo-Rozwojowe. – Dodatkowo konsolidacja rynku wpłynęła na poprawę sytuacji producentów radiofarmaceutyków, tak więc dziś, z perspektywy ponad dwóch lat od akwizycji spółki Monrol, oceniamy tę decyzję pozytywnie – mówi wiceprezes.

Roboty pod lupą

Teraz na rynku działa dziesięć autoryzowanych, obsługiwanych przez spółkę urządzeń. Niedawno wygrała też przetarg na dostawę robota do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

– Mamy nadzieję, że do końca tego roku finansowego (do końca września – red.) zainstalowany zostanie jeszcze jeden, 12. autoryzowany robot na rynku, piąty dostarczony w bieżącym roku finansowym przez Synektik – mówi wiceprezes. Wzrost liczby robotów przekłada się na wzrost liczby zabiegów. W ostatnich 12 miesiącach wykonano ok. 1 tys. zabiegów w asyście da Vinci w Polsce. – Już przy obecnej liczbie robotów działających na rynku liczba zabiegów w perspektywie roku powinna się podwoić – szacuje Korecki.

Są środki na dywidendę

Synektik poszerza portfel produktowy m.in. o rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji. Niedawno udostępnił szpitalom oprogramowanie umożliwiające szybkie wykrywanie choroby Covid-19 podczas badania płuc z użyciem tomografii komputerowej.

Trwają też rozmowy w sprawie inwestycji w Genomtec. Na jakim są etapie? – Na razie nic więcej na ten temat powiedzieć nie możemy. W niedalekiej przyszłości na rynek powinny trafić informacje dotyczące współpracy – ucina wiceprezes.

Giełdowa spółka może się pochwalić wysokimi przepływami operacyjnymi. Wypłaciła w tym roku dywidendę.

– Jeśli osiągniemy oczekiwane poziomy dochodu, nie widzimy powodu, żeby to miało się zmienić. Rynek robotyki i radiofarmacji będzie się mocno rozwijać, w jego dynamice pomagają środki unijne. Przed naszą spółką tłuste lata – przekonuje wiceprezes.

Medycyna i zdrowie
Mercator Medical: córka założyciela przejmuje stery
Medycyna i zdrowie
Airway: audytor ma zastrzeżenia
Medycyna i zdrowie
Airway Medix: audytor ma zastrzeżenia do raportu
Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics chce odbudować przychody w USA
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics: Spadek znaczenia rynku USA w przychodach
Medycyna i zdrowie
Captor z niższą wyceną i pozytywną rekomendacją