Zarząd Nordea Bank Polska S.A., działając zgodnie z § 29 ust.3 Regulaminu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w związku z wejściem w życie w dniu 1 lipca 2010 r. zmienionych zasad ładu korporacyjnego zawartych w dokumencie - załączniku do Uchwały Nr 17/1249/2010 Rady Giełdy z dnia 19 maja 2010 r. "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW" informuje, iż w Spółce nie są stosowane w sposób trwały (częściowo lub całkowicie) następujące zasady:

Zasada I.1:
Spółka powinna prowadzić przejrzystą i efektywną politykę informacyjną, zarówno z wykorzystaniem tradycyjnych metod, jak i z użyciem nowoczesnych technologii oraz najnowszych narzędzi komunikacji zapewniających szybkość, bezpieczeństwo oraz efektywny dostęp do informacji. Korzystając w jak najszerszym stopniu z tych metod, spółka powinna w szczególności:
- prowadzić swoją stronę internetową, o zakresie i sposobie prezentacji wzorowanym na modelowym serwisie relacji inwestorskich, dostępnym pod adresem: http://naszmodel.gpw.pl/;
- zapewnić odpowiednią komunikację z inwestorami i analitykami, wykorzystując w tym celu również nowoczesne metody komunikacji internetowej;
- umożliwiać transmitowanie obrad walnego zgromadzenia z wykorzystaniem sieci Internet, rejestrować przebieg obrad i upubliczniać go na swojej stronie internetowej.
Komentarz Spółki:
Spółka nie prowadzi swojej strony internetowej wg wzoru wskazanego na www.naszmodel.gpw.pl. ze względu na założone w Grupie Kapitałowej Nordea zasady dotyczące prowadzenia stron korporacyjnych. Na serwisie zawarte są jednak wszystkie wymagane dane.
Spółka nie transmituje obrad WZA z wykorzystaniem sieci Internet, z uwagi na strukturę akcjonariatu (99,04% udziału akcjonariusza większościowego).

Zasada I.5:
Spółka powinna posiadać politykę wynagrodzeń oraz zasady jej ustalania. Polityka wynagrodzeń powinna w szczególności określać formę, strukturę i poziom wynagrodzeń członków organów nadzorujących i zarządzających. Przy określaniu polityki wynagrodzeń członków organów nadzorujących i zarządzających spółki powinno mieć zastosowanie zalecenie Komisji Europejskiej z 14.12.2004 r. w sprawie wspierania odpowiedniego systemu wynagrodzeń dyrektorów spółek notowanych na giełdzie (2004/913/WE), uzupełnione o zalecenie KE z 30.04.2009 r. (2009/385/WE).
Komentarz Spółki:
Grupa Nordea zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej określiła politykę wynagradzania dla wszystkich podległych jej spółek. W styczniu 2010 roku rozpoczął się proces dostosowania ogólnie obowiązujących zasad Grupy w tym zakresie do polityk krajowych.
Wynagrodzenie dla Zarządu Nordea Bank Polska S.A. ustala Rada Nadzorcza natomiast wynagrodzenie Rady Nadzorczej określa Walne Zgromadzenie. Wynagrodzenia członków organów Spółki ustalane są na podstawie zakresu zadań i odpowiedzialności wynikających z pełnionych funkcji i wynikają z wielkości Spółki oraz uzyskiwanych wyników ekonomicznych.

Zasada I.9:
GPW rekomenduje spółkom publicznym i ich akcjonariuszom, by zapewniały one zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w wykonywaniu funkcji zarządu i nadzoru w przedsiębiorstwach, wzmacniając w ten sposób kreatywność i innowacyjność w prowadzonej przez spółki działalności gospodarczej.
Komentarz Spółki:
Grupa Nordea rekomenduje wszystkim swoim spółkom i ich akcjonariuszom, by zapewniały one zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w wykonywaniu funkcji zarządu i nadzoru, wzmacniając w ten sposób kreatywność i innowacyjność w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej oraz realizując politykę Grupy w tym zakresie.
Zarząd Grupy Nordea wyraża poparcie dla powyższej rekomendacji, prowadzi politykę, zgodnie z którą w skład organów powoływane są osoby kompetentne, kreatywne oraz posiadające odpowiednie doświadczenie zawodowe i wykształcenie. Jednocześnie podkreślamy, że zarówno w skład Zarządu Nordea Bank Polska S.A. jak również Rady Nadzorczej wchodzą osoby obojga płci.

Zasada II.1.14):
Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, oprócz informacji wymaganych przez przepisy prawa:
14) informację o treści obowiązującej w spółce reguły dotyczącej zmieniania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych lub informację o braku takiej reguły.
Komentarz Spółki:
Rada Nadzorcza Nordea Bank Polska, zgodnie ze Statutem Banku, dokonuje wyboru audytora dwa razy w roku, w zakresie przeprowadzenia przeglądu śródrocznego sprawozdania finansowego i w zakresie przeprowadzenia audytu rocznego sprawozdania finansowego. W spółce brak jest reguły dotyczącej zmieniania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych.
Spółka uważa za bezzasadne publikowanie na stronie internetowej Banku informacji o braku reguł w tym zakresie.

Zasada III.6:
Przynajmniej dwóch członków rady nadzorczej powinno spełniać kryteria niezależności od spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze spółką. W zakresie kryteriów niezależności członków rady nadzorczej powinien być stosowany Załącznik II do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej). Niezależnie od postanowień pkt b) wyżej wymienionego Załącznika osoba będąca pracownikiem spółki, podmiotu zależnego lub podmiotu stowarzyszonego nie może być uznana za spełniającą kryteria niezależności, o których mowa w tym Załączniku. Ponadto za powiązanie z akcjonariuszem wykluczające przymiot niezależności członka rady nadzorczej w rozumieniu niniejszej zasady rozumie się rzeczywiste i istotne powiązanie z akcjonariuszem mającym prawo do wykonywania 5 % i więcej ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.
Komentarz Spółki:
Wszyscy członkowie Rady Nadzorczej są wybierani przez WZA. Zasady wyboru członków Rady Nadzorczej reguluje Statut Banku, który określa, iż większość członków Rady Nadzorczej Banku, w tym Przewodniczący Rady Nadzorczej, stanowią obywatele polscy, stale zamieszkujący w Polsce. Większość członków Rady, będących obywatelami polskimi, nie ma powiązań kapitałowych i organizacyjnych z Akcjonariuszem Większościowym.

Zasada III.8:
W zakresie zadań i funkcjonowania komitetów działających w radzie nadzorczej powinien być stosowany Załącznik I do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych (...).
Komentarz Spółki:
W spółce nie funkcjonują Komitety wskazane w zał. I do zalecenia KE z dn. 15.02.2005 r. tj. Komisja ds. nominacji, Komisja ds. wynagrodzeń.
Rada Nadzorcza powołała uchwałą Komisję ds. kontraktów Członków Zarządu Banku, upoważniając ją do analizy i aktualizacji kontraktów, ustalania zasad kontraktów dla nowo powołanych członków oraz podpisywania przez Przewodniczącego w imieniu Rady Nadzorczej odpowiednich dokumentów.

Zasada IV.10:
Spółka powinna zapewnić akcjonariuszom możliwość udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, polegającego na:
1) transmisji obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym,
2) dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad,
3) wykonywaniu osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu w toku walnego zgromadzenia.
Zasada ta powinna być stosowana najpó¼niej począwszy od dnia 1 stycznia 2012 r.
Komentarz Spółki:
Statut Banku ani Regulamin Walnego Zgromadzenia Spółki nie przewidują możliwości udziału akcjonariuszy w Walnym Zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Spółka nie transmituje obrad WZA z wykorzystaniem sieci Internet, z uwagi na strukturę akcjonariatu (99,04% udziału akcjonariusza większościowego).
Data Imię i Nazwisko Stanowisko Podpis
2010-07-21 13:18:45Włodzimierz KicińskiPrezes Zarządu