Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.09.2017 09:00 Publikacja: 16.09.2017 09:00
Foto: materiały prasowe
Odbicie rentowności obligacji USA pomagało notowaniom dolara. Kurs EUR/USD zszedł w tym tygodniu przejściowo do poniżej 1,19, pod jego koniec powrócił jednak powyżej tego poziomu. W najbliższych dniach na notowania głównej pary walutowej wpływ będą miały przede wszystkim efekty posiedzenia Fedu.
Oczekujmy, że amerykański bank centralny zdecyduje się na ogłoszenie decyzji o rozpoczęciu procesu redukcji sumy bilansowej. Ciekawe będzie również to, czy i na jakie zmiany w prognozach zdecyduje się bank. Szczególnie intersujące będzie to, czy Fed zmodyfikuje prognozowaną ścieżkę podwyżek stóp procentowych. Obecna prognoza zakłada jeszcze jedną podwyżkę w tym roku oraz kolejne trzy w przyszłym. Rynek jest jednak sceptyczny co do możliwości podwyżek i wycenia jeszcze tylko jedno podniesienie kosztu kredytu do końca przyszłego roku. Naszym zdaniem, mimo wątpliwości rynków, Fed może jednak pozostawić prognozowaną ścieżkę bez zmian. W takim scenariuszu zobaczyć możemy kontynuację presji na wzrost rentowności na globalnych rynkach, pomagać powinno to również dolarowi. Potencjał spadkowy kursu EUR/USD ograniczać będzie jednak wciąż dobre nastawienie do euro, które w przyszłym tygodniu wesprzeć powinny wstępne odczyty PMI ze strefy euro za wrzesień.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Sytuacja na wykresie eurodolara wskazuje, że szczyt notowań może być bliski uformowania.
EBC, Fed oraz inne banki centralne będą musiały znaleźć trudną równowagę między obawami o wzrost gospodarczy a ryzykiem inflacyjnym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas