Spółki giełdowe już od lat były zobowiązanie do raportowania na podstawie dyrektywy NFRD (2014/95/UE). Konkretnie dotyczyło to głównie około 150 największych emitentów, którzy począwszy od raportów za rok 2017, publikowali dane dotyczące kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego. Dane te jednak były często fragmentaryczne, nieporównywalne, niekoniecznie rzetelne, w związku z czym nie mogły służyć jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Teraz się to zmieni za sprawą dyrektywy CSRD (2022/2464/UE), która przewiduje całkowicie odmienne podejście do kwestii fundamentalnych.