W tę sobotę odbędzie się w Turynie Konkurs Piosenki Eurowizji 2022. To widowisko muzyczne, organizowane od 1956, składające się z prezentacji „na żywo” utworów wykonywanych przez przedstawicieli publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU) oraz następującego po nim głosowania. Jest najpopularniejszym z najdłużej trwających programów telewizyjnych na świecie, a także jednym z najchętniej oglądanych niesportowych wydarzeń międzynarodowych na świecie, który corocznie ogląda ok. 100–600 mln widzów. Kraj, którego reprezentant zwycięży, organizuje następny konkursu. Wygranie Konkursu Piosenki Eurowizji zapewniło międzynarodową karierę i rozgłos wielu wykonawcom. W 1974 finał wygrał szwedzki zespół ABBA z utworem „Waterloo”, który trafił na czołowe miejsca na listach przebojów w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Australii] oraz Stanach Zjednoczonych. Konkurs w 1988 wygrała Céline Dion, reprezentantka Szwajcarii z utworem „Ne partez pas sans moi”, która dzięki zwycięstwu otrzymała możliwość nagrywania utworów poza granicami kraju, a kilka lat później rozpoczęła międzynarodową karierę muzyczną. Ale na tym nie koniec.

- Publikacja "The Winner Takes It All: Investor Sentiment and the Eurovision Song Contest", przygotowana przez przez naukowców z Uniwersytetu Bar-Ilana w Izraelu wykazała pozytywną zmianę nastrojów inwestorów w zwycięskim kraju, co z kolei zapewniało dodatnią nietypową stopę zwrotu w wysokości około 0,35 proc. w pierwszym dniu obrotu po każdym finale począwszy od 1985 roku - pisze Kim Cramer Larsson, analityk techniczny Saxo Banku. (Tel Awiw był organizatorem konkursu w 2019 r.).

Z psychologicznego punktu widzenia poziom ekscytacji i euforii związany z wygraną przekłada się na pozytywne nastroje inwestorów, ponieważ jest on wynikiem ogólnego „nastroju społecznego”. Pozytywne nastroje inwestorów są często związane z optymizmem traderów aktywnych na określonych rynkach. W niektórych przypadkach może to mieć negatywny wpływ na nastawienie danego tradera. Jednak w omawianym badaniu w ciągu 24 godzin po finale corocznego międzynarodowego widowiska konsekwentnie odnotowywano nietypową dodatnią stopę zwrotu. Jak pisze Larsson, zwycięstwo Polski, lub jakiegokolwiek innego kraju prawdopodobnie zapewni jego obywatelom bardzo potrzebny pozytywny impuls psychologiczny, a co za tym idzie – również i finansowy, ponieważ w poniedziałek po otwarciu giełdy staną się bogatsi.

Pojęcie „nastroju społecznego” (ang. Social Mood) odzwierciedla, w jakim stopniu szeroko zakrojone podejście społeczne, zarówno optymistyczne, jak i pesymistyczne, może wpływać na emocje traderów, a tym samym na rynki. - Takie wzrosty nie są zaskakujące, nie ma jednak gwarancji, że pojawią się za każdym razem. W szczególności, ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie, nastroje społeczne w całej Europie mogą doprowadzić do zwycięstwa tego kraju w najbliższy weekend, nie jest jednak prawdopodobne, aby rynki ukraińskie odnotowały takie same wyniki jak dotychczasowi zwycięzcy - podkreśla Kim Cramer Larsson. Reprezentant Ukrainy zwyciężył w konkursie w 2016 r., Kijów organizował imprezę w 2017 r.