Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 19:44 Publikacja: 10.08.2023 21:00
Foto: Adobestock
Pierwszy milion ton zbóż zebranych w nowym sezonie 2023/2024 wyjechał w świat, poinformowała Państwowa Służba Celna Ukrainy. W tym roku, według skorygowanych szacunków Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy, gospodarstwa rolne mogą zebrać około 56,4 mln ton zbóż oraz 20,3 mln ton nasion oleistych.
To wyjątkowo dobre prognozy, a korekta oznaczała skokowy wzrost oczekiwanych plonów, bo na początku wiosny spodziewano się jeszcze 63,5 mln ton, co oznaczało spadek o 13 proc. w relacji rocznej, potem prognozy wzrosły do 68 mln ton. Sprzyjające warunki pogodowe przyniosły jednak ostateczny wzrost prognoz na 76,7 mln ton mimo pozostałych, niekorzystnych warunków – powierzchnia zbóż jarych i ozimych w tym roku była o 980 tys. ha mniejsza niż w roku wybuchu wojny. Kraje na zachód od Ukrainy nie mogą się już jednak pochwalić tak dobrymi prognozami. Zaczynając od Polski – tu wstępne szacunki GUS przewidują dużo mniejszą wydajność z hektara, która dla pszenicy jarej spadnie z powodu suszy nawet o 21 proc. W efekcie GUS spodziewa się 5-proc. spadku zbiorów pszenicy do 12,8 mln. Na świecie ten sezon nie zapowiada się rekordowo dla produkcji pszenicy, amerykański departament rolnictwa skorygował prognozy na sezon 2023/2024 o 3,5 mln ton – do poziomu 766,7 mln ton. Jak zauważają analitycy ING Banku w swojej analizie rynków rolnych, największa korekta, o -2 proc., nastąpiła w przypadku produkcji UE ze względu na suszę w Europie Środkowej i Północnej w maju i czerwcu, czyli w okresie wzrostu zbóż. Prognozy dla Kanady spadły o 5 proc., produkcja Argentyny będzie o 2 mln ton i 10 proc. mniejsza, niż zakładano, z powodu mniejszego obszaru upraw. W górę o 4 proc., do 2 mln ton, poszły prognozy produkcji pszenicy w USA.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
O ponad 10 proc. spadał kurs akcji polkowickiej grupy obuwniczo-odzieżowej CCC w ostatnią środę kwietnia. Analitycy widzą dwa powody.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Najwięksi giełdowi detaliści kończą pierwszy kwartał obrotowego roku. Był słabszy pod względem koniunktury niż analogiczny okres 2024 r.
VRG kończy restrukturyzację sklepów odzieżowych. W 2025 r. zadba o ruch w salonach i franczyzę – zapowiedział Mateusz Kolański, prezes modowo-jubilerskiej grupy. Dywidenda może być mniejsza niż w ubiegłym roku – sygnalizuje zarząd.
Akcje handlowej spółki drożeją ósmą sesję z rzędu. Kurs właśnie ustanowił nowe, historyczne maksimum. Dino jest już droższe od PZU i Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Nowy program lojalnościowy dla szyldów CCC już działa. Zmiany w systemach IT dotknęły część klientów. Spółka wskazuje na dostawcę.
Gdańska spółka odzieżowa wykonała ruch, którego miał oczekiwać od niej nadzorca rynku. To krok ku porozumieniu dotyczącego postępowania z Rosją w tle.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas