Z danych firmy Selectivv wynika, że już kwietniu średnio ponad 7 proc. osób w centrach handlowych stanowili Ukraińcy, ale wśród analizowanych obiektów były też takie z dwucyfrowym wynikiem. W przypadku każdego obiektu liczba ukraińskich gości rośnie z miesiąca na miesiąc.

– Zachowania ukraińskich konsumentów będą się zmieniać wraz z długością ich pobytu w Polsce, na co należy się już teraz przygotować. W związku z tym rekomendujemy prowadzenie już teraz działań komunikacyjnych przez galerie handlowe tak, aby trafiły do tej potencjalnie dużej grupy odbiorców – mówi Marcin Augustyniak, dyrektor z Selectivv. Z danych firmy wynika, że wśród uchodźców zdecydowanie przeważają osoby młode, ponad 60 proc. ma mniej niż 20 lat.

Dla centrów handlowych nowa grupa klientów to szansa. Branżowa organizacja ZPPHiU podaje, że w marcu w porównaniu z 2019 r. liczba klientów spadła im o 49 proc.

Choć same centra handlowe podają, że ich obroty się niemal odbudowały po pandemii, to wyzwań dla sektora nie brakuje. Z pewnością tak duży napływ nowych kupujących dla firm handlowych jest szansą. – Czekamy jeszcze na dane o obrotach centrów, ale z danych GUS wynika, że w marcu sprzedaż detaliczna wzrosła o 16,4 proc. w porównaniu z lutym br. Widząc potrzeby nowych klientów, sieci i centra handlowe sukcesywnie wprowadzają rozwiązania ułatwiające Ukraińcom robienie zakupów – mówi Krzysztof Poznański, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych. – To m.in. ukraińska wersja językowa w kasach samoobsługowych, tłumaczenia w spotach informacyjnych czy telefoniczna obsługa klienta w tym języku. Branża handlowa jest też bardzo zaangażowana w pomoc uchodźcom z Ukrainy – dodaje.

– Zauważyliśmy, że spory udział klientów naszych centrów stanowią osoby z Ukrainy. Co więcej, jest to trend wzrostowy, dlatego budujemy komunikację w języku ukraińskim, by pomóc im lepiej zintegrować się z otoczeniem. Asortyment kupowanych towarów i rozpiętość cenowa są bardzo zróżnicowane – mówi Paul Kuśmierz, prezes Master Management Group. Firmy otwierają się na nową grupę, dotyczy to także sprzedaży internetowej. Choćby Allegro uruchomiło już ukraińską wersję serwisu, a branża spodziewa się, że kolejne platformy będą robić to samo.