Zarząd Redanu, handlującego odzieżą w segmencie dyskontowym Textil Market oraz modowym pod markami Top Secret, Troll i Drywash, podjął decyzję o zmianie strategii zabezpieczania ryzyka walutowego w grupie. W zależności od oceny prawdopodobieństwa negatywnego wpływu zmian kursów walut na osiągane wyniki finansowe, otwierane nowe pozycje walutowe będą zabezpieczane w całości, części lub pozostawione bez zabezpieczeń. Do tej pory wszystkie pozycje walutowe były niezabezpieczone.

- Naszym celem jest ochrona wypracowywanych zysków z działalności operacyjnej przed negatywnym wpływem zmian kursów walut. W ostatnich okresach odczuliśmy silną dewaluację ukraińskiej hrywny i rosyjskiego rubla, a także umocnienie się dolara (firma ma 32 sklepy na Ukrainie i 22 w Rosji oraz zdecydowaną większość zakupów towarów rozlicza w dolarach - red.). Dobre wyniki osiągane na sprzedaży w segmencie modowym realizowanej w naszym kraju zostały zniwelowane przez niekorzystne rozliczenia działalności prowadzonej na rynkach wschodnich oraz umocnieniem się dolara. Chcemy się zabezpieczyć przed taką sytuacją w przyszłości - mówi Bogusz Kruszyński, wiceprezes Redanu.

Pozyskane zostały limity skarbowe umożliwiające zawieranie transakcji zabezpieczających we współpracujących z Redanem bankach. Wykorzystywane będą powszechnie dostępne instrumenty, w szczególności kontrakty forward oraz opcje walutowe. Zabezpieczeniu podlegać będą płatności od momentu otrzymania dokumentu od dostawy bądź wystawienia dokumentu nabywcy do momentu ich spodziewanej zapłaty. O zawartych kontraktach spółka będzie informować w raportach okresowych.

Analitycy DM BPS ocenili informację jako pozytywną. „Mamy nadzieje, że umiejętne wykorzystanie instrumentów inżynierii finansowej ograniczy negatywną ekspozycję na ryzyka walutowe. Możliwość ta pojawiła się po restrukturyzacji zadłużenia i uregulowaniu kwestii zadłużenia wynikających z przeprowadzonej niedawno umowy inwestycyjnej" - dodali w komentarzu porannym.