Sprzedaż detaliczna, która stanowi 40 procent całości wydatków konsumenckich, nie zmieniła się w październiku i wyniosła 301,7 miliarda dolarów. Jednak po odliczeniu samochodów sprzedaż zwiększyła się powyżej oczekiwań o 0,7 procent.
W ubiegłym tygodniu liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych spadła w USA do 388.000 z 396.000 tydzień wcześniej. Analitycy prognozowali wzrost liczby nowych bezrobotnych o 395.000 osób z 390.000 przed korektą tydzień wcześniej.
"Dane te wywołały nową pewność, iż może gospodarka zacznie się poprawiać w szybszym tempie niż się spodziewano" - powiedział James Volk z D.A. Davidson & Co.
Indeks Dow Jones wzrósł o 1,71 procent do 8.542,13 punktu, zaś Nasdaq Composite zyskał 3,69 procent, zwyżkując do 1.411,52 punktu.
Wzrostom sprzyjały również wiadomości o planach trzeciego co do wielkości banku europejskiego, HSBC Holdings. Poinformował on, że zapłaci 13 miliardów dolarów za amerykańską firmę finansową Household International.