Strategia multienergetyczna PKE prawdopodobnie jeszcze w maju

Warszawa, 16.05.2003 (ISB) -- Prawdopodobnie do końca maja Południowy Koncern Energetyczny SA (PKE) zakończy prace nad koncepcją stworzenia ze swoim udziiałem regionalnych przedsiębiorstw multienergetycznych na południu Polski, poinformował agencję ISB Stanisław Tokarski, dyrektor ds. strategii i zarządzania PKE SA.

Publikacja: 16.05.2003 14:21

"Prace dotyczące koncepcji stworzenia ze strategicznym udziałem PKE lokalnych firm 'multiutility' trwają od trzech miesięcy i mam nadzieję, że jeszcze w maju zostaną zakończone" - powiedział ISB Tokarski.

Według niego koncepcja zakłada powołanie przez PKE i wybrane samorządy z południa kraju multienergetycznych spółek, które oferowałyby w przyszłości lokalnym klientom jednocześnie kilka mediów, m.in. energię elektryczną, ciepło, wodę, internet oraz usługi polegające na zagospodarowaniu odpadów.

Do spółek mają być wniesione m.in. posiadane obecnie przez PKE akcje lub udziały przedsiębiorstw dystrybucji ciepła (PEC) oraz firm wodno-kanalizacyjnych. Tego typu aktywa wnosiłyby także gminy.

Przypomnijmy, że w grupie kapitałowej PKE znajdują się m.in. firmy z tych branż, takie jak: PEC Tychy, Spółka Ciepłowniczo-Energetyczna Jaworzno III, MPWK z Jaworzna, EKOPEC Będzin, Aqua z Bielska-Białej i Energetyka Cieszyńska.

"Multienergetyczny projekt pilotażowy, który planujemy wdrożyć po zatwierdzeniu koncepcji, to utworzenie z samorządem Tychów spółki pn. PKE - Infrastruktura Grupa Tychy (IGT)" - powiedział ISB Tokarski.

Według dyrektora z PKE, w IGT znalazłyby się takie firmy, jak PEC Tychy, w którym koncern posiada 22 % udziałów, spółka wodociągowa z Tychów oraz w przyszłości akcje bądź wydzielona część majątku Elektrociepłowni Tychy, którą Skarb Państwa zamierza jeszcze w tym roku wnieść do PKE SA.

"Jeśli pilotażowy projekt się powiedzie, zamierzamy stworzyć firmy multiutility m.in. w takich ośrodkach jak: Jaworzno, Bielsko Biała, Cieszyn, Dąbrowa Górnicza" - dodał Tokarski. (ISB)

Marcin Zaremba

maza/tom

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku