Winę ponosi rząd, który "w sposób nieprofesjonalny i chaotyczny" przygotował programy unijne, nie konsultując ich z przedsiębiorcami.
- Są różne modele wykorzystania funduszy strukturalnych w Unii Europejskiej. Irlandzki, gdzie zostały one wykorzystane bardzo dobrze, i grecki, gdzie to się nie udało. Wydaje się, że nam bliżej będzie do modelu greckiego - powiedział Marcin Nowicki, ekspert IBnGR. Zdaniem wiceprezesa PKPP Jacka Krawczyka, do Konfederacji napływa coraz więcej sygnałów od przedsiębiorców, że nie zamierzają oni korzystać z pieniędzy pochodzących z unijnych funduszy strukturalnych. System przyznawania tych środków jest scentralizowany, nieprzejrzysty i czasochłonny. Mamy sygnały, że przedsiębiorcy nie chcą tracić czasu - powiedział J. Krawczyk. Zdaniem ekspertów, przy konstruowaniu Narodowego Planu Rozwoju (na nim opiera się podział środków w poszczególnych programach unijnych) nie uwzględniono rzeczywistych potrzeb przedsiębiorców. - Nikt nie pokusił się o rzetelną diagnozę polskiej gospodarki, stąd dobór priorytetów jest mało zrozumiały i nie rozwiązuje prawdziwych problemów - uważa M. Nowicki.
Dlatego, zdaniem przedsiębiorców, w ramach Komisji Trójstronnej powinien powstać zespół roboczy, złożony z przedstawicieli organizacji biznesowych, związków zawodowych i niezależnych ekspertów, który będzie decydował o odpowiednim wykorzystaniu unijnych pieniędzy. - Jeśli chcemy nowego programu dystrybucji środków unijnych, to musi on powstać szybko. Mamy rok, aby wpłynąć na kształt Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007- 2013 - powiedział J. Krawczyk.
3 mld euro dla przedsiębiorców
W latach 2004-2006 z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej otrzymamy 13 mld euro. Z czego ponad 3 mld będzie czekało na polskich przedsiębiorców. Kluczowych dokumentem określających ramy wsparcia dla Polski z funduszy strukturalnych w latach 2004-2006 jest Sektorowy Program Operacyjny "Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw" (powstał w oparciu o Narodowy Plan Rozwoju 2004-2006). Określa cele, priorytety i działania dotyczące realizacji polityki w zakresie przedsiębiorczości.