Ewaluatywna strona indeksu wzrosła we wrześniu o 5,3 pkt do 25,5 (pkt, podczas gdy wskaźnik prognoz spadł o 0,8 pkt do 43,5 pkt, podano w komunikacie Pentora.
"Obecny wzrost indeksu był w głównej mierze rezultatem pozytywnych zmian sezonowych, które we wrześniu charakteryzują się największym natężeniem" - czytamy w komunikacie.
"Drugi miesiąc z rzędu rośnie Pengab, ale są pewne przesłanki, że wrzesień był najlepszym miesiącem, jeżeli chodzi o koniunkturę bankową" - powiedział prezes Pentora Eugeniusz Śmiłowski podczas konferencji prasowej.
Wpływ na to miało stabilne i wysokie zainteresowanie kredytami detalicznymi, a także wzrost zainteresowania kredytami dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą.
"Wydaje się, że trzeci kwartał był równie dobry jak drugi. Ostatnie dwa miesiące były dla banków imponujące" - powiedział także Śmiłowski.