Po dwóch miesiącach "recesji", w maju przemysł produkował więcej niż przed rokiem. W marcu i kwietniu wyniki przemysłu były gorsze niż w analogicznych miesiącach 2004 r. Przed rokiem produkcja szła pełną parą, ponieważ odbiorcy chcieli zdążyć z zakupami, zanim Polska wejdzie do Unii Europejskiej i zanim - w związku z wyższymi podatkami - w górę pójdą ceny. W pierwszym miesiącu członkostwa Polski w UE boom produkcyjny już wygasał. Dzięki temu wynik produkcji w maju br. będzie korzystniejszy niż przed rokiem. Zdaniem analityków, wzrost wyniósł 2,8%. - Podobny albo niewiele wyższy poziom będzie się utrzymywał również w kolejnych miesiącach - powiedział Urban Górski, ekonomista Banku Millennium.

Inflacja w maju znalazła się już nieznacznie poniżej celu inflacyjnego RPP, sądzą analitycy. Średnio prognozują, że w maju ceny były o 2,4% wyższe niż przed rokiem. Jeszcze w kwietniu inflacja wynosiła 3%. Analitycy są zdania, że z naprawdę dużym spadkiem będziemy mieli do czynienia w czerwcu. - Wtedy inflacja obniży się do 1,7% - taką prognozę przedstawił Piotr Bielski z Banku Zachodniego WBK. Stanie się tak, bo z indeksu inflacji "wypadnie" największa część ubiegłorocznych wzrostów cen, które zawdzięczaliśmy Unii. Potwierdzeniem braku presji inflacyjnej będą dane o cenach, jakie uzyskują za swoje towary producenci. W maju były one o -0,3% niższe niż przed rokiem, mówi średnia prognoz analityków bankowych. - Byłby to pierwszy spadek od grudnia 2001 r. - przypomniał P. Bielski.

Sygnałów gwałtownego wzrostu presji inflacji nie ma również z rynku pracy. Ekonomiści są jednak przekonani, że sytuacja na nim powoli poprawia się. Firmy zatrudniały w maju pracowników w tempie podobnym jak w poprzednich miesiącach. Nieco wyższy był natomiast wzrost przeciętnej płacy.

Banki przewidują, że roczne tempo wzrostu podaży pieniądza zwiększyło się w maju do 12,1%, z 10,0% przed miesiącem. - Może być jednak wyższe ze względu na kredyty na zakup Lotosu w ofercie publicznej - powiedział Bartosz Pawłowski, analityk ING Banku Śląskiego. Jego prognoza to 13,5%.