Wyższe od oczekiwań poniedziałkowe dane o sprzedaży detalicznej miały swój wydźwięk jeszcze podczas wtorkowej sesji. Rano inwestorzy krajowi i banki zagraniczne sprzedawały obligacje, przede wszystkim ze środka i długiego końca krzywej. Obroty były dość wysokie jak na wakacyjną sesję, chociaż nieco niższe w porównaniu do poniedziałku. Po południu na rynku zrobiło się spokojniej, a rentowność ustabilizowała na wyższym poziomie. Na koniec dnia w przypadku OK0807 wynosiła 4,64%, PS0310 4,90%, a DS1015 4,86%. Oznaczało to zwyżkę o 6 pb.
Dzisiaj w centrum uwagi będzie posiedzenie RPP. Po ostatnich danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej rynkowe oczekiwania na obniżki stóp procentowych uległy zmniejszeniu. Sądzę, że Rada obniży stop o 25 pb., co nie będzie miało większego przełożenia na rynek. Inne warianty tj. 50 pb. lub brak redukcji zostałyby odebrane negatywnie w krótkim terminie.
Prawdopodobnie komunikat Rady oraz konferencja prasowa nie rzucą nowego światła na perspektywy kolejnych obniżek. Warto zwrócić uwagę na sytuację na rynkach wschodzących. Wygląda na to, że przecena na tamtych rynkach uległa wyhamowaniu, co zmniejsza presję na wyprzedaż obligacji skarbowych krajów naszego regionu.
Tekst wyraża osobiste poglądy autora