Holding ma zastąpić obecną mniej efektywną, kaskadową strukturę Grupy PZU. Po przekształceniach na jej czele ma stać spółka PZU Holding (obecne PZU SA), która ma mieć 100-proc. udziały w spółkach produktowych (PZU Życie, PTE PZU, PZU Majątek) oraz usługowych. Według zarządu PZU, wdrożenie nowej struktury zwiększy efektywność kapitałową oraz pozwoli ograniczyć koszty działalności. Holding PZU ma mieć też status podatkowej grupy kapitałowej, co m.in. umożliwi rozliczanie strat spółek córek przy naliczaniu CIT.
Ten status Grupa PZU miała mieć już od początku tego roku. - Nie było to możliwe m.in. ze względu na różną interpretację przepisów prawa. Liczymy, że zaczniemy działać jako podatkowa grupa kapitałowa od początku 2007 r. - powiedział wczoraj Cezary Stypułkowski, prezes PZU. Jak wyjaśnił, zarząd chciał, aby grupa podatkowa objęła również spółkę PZU Majątek, która ma przejąć od PZU SA portfel ubezpieczeniowy i pracowników. - Wystąpiliśmy do nadzoru ubezpieczeniowego o wydanie licencji dla PZU Majątek oraz zgodę na przejęcie portfela. Postępowanie jest jednak teraz zawieszone ze względu na konieczność uzyskania interpretacji prawnych z Ministerstwa Finansów - stwierdził C. Stypułkowski.
Efekt? Roczne opóźnienie. - Działalność ubezpieczeniowa PZU może być przeniesiona do nowej spółki PZU Majątek najwcześniej w styczniu 2008 roku i wtedy też może zacząć działać PZU Holding - przyznał C. Stypułkowski. Zmiana struktury Grupy PZU miała przynieść ok. 0,5 mld zł oszczędności rocznie (o tyle zwiększyłby się skonsolidowany zysk). Czy roczne opóźnienie oznacza, że akcjonariusze nie osiągną w pełni zapowiadanych korzyści (synergie kosztowe miały dać 250-300 mln zł rocznie oszczędności, pozostała kwota to efekty wprowadzenia nowej struktury)? - Za opóźnienia nie jest odpowiedzialny tylko zarząd. Proszę pamiętać, że operacja przeprowadzana jest na żywym organizmie. Ale nawet nie mając struktury holdingowej, udaje się nam uzyskać spore oszczędności w wydatkach - odparł C. Stypułkowski.
Według prezesa PZU, zarząd zaproponuje na najbliższe WZA projekty uchwał, które przybliżą PZU do docelowej struktury. M.in. planowane jest stworzenie funduszu dywidendowego.