Sami politycy nie dadzą sobie rady z rządzeniem. Do pomocy potrzebują ekspertów - przyznaje większość ekonomistów. Z tego też powodu wielu z nich zastanawia się, jakie zaplecze doradcze ma wchodząca właśnie do rządu Samoobrona i LPR. Partie nie lubią się tym chwalić. Prasa chętnie opisywała perypetie sądowe szefa zespołu ekspertów Samoobrony Kazimierza Zdunowskiego czy związki jego poprzednika Bolesława Borysiuka ze wschodnimi kontrahentami Bumaru.
Eksperci od pożyczek
Centralny Zespół Ekspertów Samoobrony liczy 300 osób (do tego dochodzą "specjaliści" w klubie parlamentarnym). Nie tworzą oni jednolitej grupy. W mediach głośno o doradcach wywodzących się ze Szkoły Głównej Handlowej. Nowa minister pracy Anna Kalata odbyła trzyletnie studium doktoranckie w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym uczelni. Szefowała też Mazowieckiemu Regionalnemu Funduszowi Pożyczkowemu, utworzonemu przez zarząd województwa.
Kto zna się na finansach?
Nowa minister nie jest jedynym w Samoobronie prezesem instytucji udzielającej wsparcia finansowego firmom. Podobne doświadczenie ma 35-letni doktor ekonomii Dariusz Jesiotr, szef Polskiego Funduszu Inwestycji Gospodarczych. Na SGH pisał pracę doktorską o funduszach emerytalnych.