Austriacka firma deweloperska Immoeast Immobilien Anlagen pozyskała 2,75 mld euro ze sprzedaży akcji. Spółka ta koncentruje się na działalności we Europie Wschodniej i środki z tej transakcji przeznacza właśnie na umocnienie pozycji na rynku nieruchomości w dawnych krajach komunistycznych.
Immoeast sprzedał 333,5 mln nowych akcji po 8,25 euro za sztukę. Nowe papiery wejdą do obrotu na wiedeńskiej giełdzie w najbliższy wtorek. - Sprzedaliśmy akcje bez najmniejszych problemów, bo nasza strategia rozwoju spółki jest akceptowana - powiedział Karl Petrikovics, prezes Immoeastu.
Spółce potrzebny był dodatkowy kapitał, bo w Europie Wschodniej nieustannie rośnie popyt na powierzchnie biurowe i mieszkania, a ludzie i firmy wydają coraz więcej pieniędzy na kupno lub wynajem nieruchomości. Czołowe wiedeńskie fundusze nieruchomościowe, m.in. Meinl European Land, Immobilien Anlangen i Sparkassen Immobilien zamierzają w tym roku zainwestować w Europie Wschodniej ponad 4 mld euro. Analitycy tego rynku prognozują, że rentowność takich inwestycji w tym regionie przekroczy 10 proc. rocznie, w porównaniu z niespełna 5 proc. w Austrii.
Immoeast kupił już za 80 mln euro biurowiec na Węgrzech, a w tych dniach utworzył joint venture, które zbuduje biura i centra logistyczne w Kijowie i okolicach ukraińskiej stolicy. W najbliższych latach spółka zamierza przeznaczyć 3,9 mld euro na inwestycje w nieruchomości na Wschodzie i na przejęcia firm z tego sektora.
Bloomberg