Jedna trzecia polskich inwestorów indywidualnych ma w swoim portfelu od 10 do 50 tys. zł. Mniejszymi środkami może się pochwalić co czwarta osoba z ponad 1,3-tysięcznej grupy przebadanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba inwestorów z niewielkim kapitałem zmniejszyła się. Według Jarosława Augustynowicza z SII świadczy to o coraz większym zainteresowaniu rynkiem kapitałowym w Polsce.

Potwierdzeniem tego są zmiany w strukturze aktywów inwestorów indywidualnych. Więcej środków niż w zeszłym roku lokują oni w akcje (64 proc. wobec 58 proc. w 2005 roku) i w jednostki funduszy inwestycyjnych (15 proc. wobec 9 proc.). Mniejszą popularnością cieszą się natomiast obligacje i lokaty.

Wciąż jednak niewielu inwestorów może żyć wyłącznie z giełdowych zysków. Tylko dla 9 proc. ankietowanych jest to główne źródło utrzymania. Większość polskich inwestorów jest zatrudnionych na etat albo prowadzi własną firmę. Duży odsetek z nich (23 proc.) to studenci.

Jarosław Augustynowicz wskazuje także na wzrost zaufania, jakim inwestorzy darzą instytucje - Giełdę Papierów Wartościowych (88 proc. ankietowanych), Narodowy Bank Polski (85 proc.) i dawny nadzór - Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (71 proc.). Paradoksalnie najmniejszym zaufaniem badani darzą emitentów giełdowych (38 proc.). Najbardziej popularnym wydawnictwem wśród inwestorów jest "Parkiet", czytany przez 65 proc. ankietowanych.