Cały pakiet PTE Ergo Hestia trafi w ręce holenderskiego Aegonu prawdopodobnie w drugiej połowie 2007 roku. Ambicje kupca są jednak znacznie większe. Michał Biedzki, prezes Aegon TUnŻ, przyznaje, że firma jest zainteresowana dalszymi przejęciami na rynku emerytalnym. - Jeśli nie będzie to możliwe, skupimy się na rozwoju organicznym - dodaje M. Biedzki.
Klientów ma przybywać dzięki lepszym wynikom funduszu, o które - jak zapowiada Aegon - będzie starał się nowy właściciel. Dotychczas PTE Ergo Hestia nie może się pochwalić zbyt dobrymi wynikami inwestycyjnymi. Od kilku lat regularnie pokazuje niższą niż średnia trzyletnią stopę zwrotu. Ostatnio - we wrześniowym zestawieniu - spadł na 13. miejsce wśród 15 towarzystw.
Krzyżowa dystrybucja
Aegon i Ergo Hestia, oprócz umowy o sprzedaży PTE, podpiszą także strategiczne porozumienie. Aegon będzie dystrybuował majątkowe ubezpieczenia STU Ergo Hestia, które z kolei wciąż ma sprzedawać fundusz emerytalny, ale pod nową nazwą OFE Aegon.
Dla Aegonu, który ma 60 tys. klientów, oznacza to powiększenie ich liczby o 600 proc. Do OFE Ergo Hestia należy 370 tys. osób. - Do tych klientów możemy dotrzeć z naszymi polisami inwestycyjnymi - mówi M. Biedzki.