Elbląska spółka sprzeda Wielkopolskim Zakładom Tłuszczowym ADM Szamotuły część swoich zapasów rzepaku ze zbiorów z 2006 r. - W zeszłym roku zakontraktowaliśmy i skupiliśmy dwa razy więcej rzepaku niż rok wcześniej z myślą, że jeszcze w grudniu rozpoczniemy produkcję estrów metylowych - tłumaczy Aleksander Rysiewicz, dyrektor finansowy Elstaru Oils. Po decyzji Ministerstwa Finansów o zmniejszeniu ulgi akcyzowej m.in. na ten komponent do biopaliw okazało się, że na rynku polskim nie ma na niego popytu. Spółce nie udało się też do tej pory podpisać kontraktów zagranicznych. - Żeby nie ponosić kosztów magazynowania rzepaku, część nadwyżek odsprzedajemy za 35 mln zł - dodaje A. Rysiewicz. Zapewnia, że spółka nie straci na tej transakcji.

Rzepak sprzedaje także dlatego, że przewiduje, iż ceny skupu w 2007 r. będą niższe od zeszłorocznych. Według World Oil, instytucji monitorującej rynek, zbiory tej rośliny w Europie w tym roku sięgną 18 mln ton, przy 15,8 mln ton w 2006 r. - Sądzimy, że sprzedaż biopaliw ruszy w Polsce dopiero w drugiej połowie roku po tym, jak zostanie wydane rozporządzenie określające minimalny udział biokomponentów w produkcji paliw - mówi A. Rysiewicz.

Polemizuje jednocześnie z Krajową Izbą Biopaliw, której eksperci uważają, że ze względu na nadmiernie zredukowaną ulgę akcyzową polskie firmy produkujące estry nie będą w stanie konkurować cenowo z dostawcami z zagranicy. - Może to dotyczyć tych wytwórców biokomponentu, którzy muszą zaopatrywać się w surowiec u poddostawców - tłumaczy A. Rysiewicz. Tymczasem Elstar sam produkuje surowy olej rzepakowy (to dotychczas podstawowa działalność), którego część będzie przerabiać na estry. W związku z tym, jak szacuje zarząd, spółka będzie w stanie sprzedawać biokomponent o około 50 euro taniej za tonę, niż np. dostawcy niemieccy. Ci muszą dodatkowo ponieść niemałe koszty transportu. Dlaczego Elstar zdecydował się na sprzedaż części rzepaku zamiast przerobić go na olej? Okazuje się, że w tej chwili na rynku jest nadpodaż oleju.

Nadal nie wiadomo, czy Elstar rozpocznie produkcję estrów w lutym, jak ostatnio zapowiadał. Na razie nie zmienia planów wytworzenia 50-60 tys. ton biokomponentu w 2007 r.