"Zgodnie z dwiema opiniami prawnymi przyjęta przez BRE Bank i RMF FM, konstrukcja umowy blokady nie przenosi prawa głosu z zablokowanych akcji na rzecz BRE Bank" - napisano w komunikacie.
Obydwie opinie prawnicze wskazują, że zgodnie z przepisami nie jest możliwe rozszczepienie praw z akcji spółki publicznej, tj. Interii.
"W związku, z czym ustanowienie takiego prawa użycia na rzecz BRE Bank należałoby zgodnie z opiniami prawnymi uznać sprzeczne z przepisami prawa a więc nieważne na podstawie art. 58 kodeksu cywilnego" - czytamy w komunikacie.
Ponadto doradcy prawni zwrócili uwagę, iż zawarcie 15 lutego umowy blokady mogło zostać dokonane w celu obejścia ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz spółkach publicznych.
"Wnioski przedstawione w obu posiadanych przez spółkę opiniach prawnych wskazują, iż [...] po upływie trzech miesięcy od uzyskania przez Bauer Media Invest GmbH z siedzibą w Hamburgu, Niemcy, statusu podmiotu dominującego w stosunku do RMF FM i BROKER FM, spółki te nie będą mogły wykonywać praw głosu ze wszystkich posiadanych akcji Interia.pl do czasu wykonania obowiązków określonych w art. 73 ust 2 Ustawy o ofercie" - napisano w komunikacie.