Ośmiu ekonomistów, uwzględnionych w analizie ISB, przewiduje, że sprzedaż detaliczna wzrosła w maju średnio o 15,6%. Ich oczekiwania wahają się od 13,4,0% do 16,7%.
W kwietniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 16,7% r/r w ujęciu nominalnym wobec 19,2% odnotowanych w marcu.
"Sprzedaż detaliczna utrzyma w maju dynamikę podobną do notowanych w poprzednich miesiącach. Argumentem na rzecz utrzymania wysokiej dynamiki jest przede wszystkim wysokie tempo wzrostu wynagrodzeń przy stabilnym wzroście zatrudnienia i spadku bezrobocia. Wydaje się również, że długi majowy weekend sprzyjał zakupom dóbr trwałych w hipermarketach" - prognozuje specjalista ds. analiz makroekonomicznych Banku BGŻ Marcin Mazurek.
Ekonomista BGŻ zauważa także znaczący przyrost produkcji sprzętu transportowego - o ponad 50% w stosunku rocznym. Podobne zjawisko odnotowuje analityk Banku BPH Maja Goettig.
"Dobre informacje napłynęły z rynku motoryzacyjnego. Według instytutu Samar, sprzedaż nowych samochodów osobowych i dostawczych wzrosła w maju o 25,3% r/r. Te dane wraz z silnym przyrostem kredytów w sektorze gospodarstw domowych były silnym wsparciem dla sprzedaży w maju" - ocenia Goettig.