Rada GPW podjęła uchwałę, w wyniku której 1 stycznia 2008 r. wejdą w życie nowe zasady ładu korporacyjnego - "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW". Oprócz samych zasad, zmieni się też sposób, w jaki emitenci będą deklarować ich wypełnianie lub nie. Dotychczas, rok w rok, do 1 lipca spółki musiały ustosunkować się do każdego z 53 punktów dobrych praktyk. Z początkiem przyszłego roku taki obowiązek zostanie zniesiony.

- Traktujemy dobre praktyki jako zbiór wytycznych, których muszą przestrzegać wszystkie firmy. Nie będą więc musiały informować o tym, że to robią. Obowiązkiem każdego emitenta będzie natomiast poinformowanie rynku o złamaniu którejś z zasad - mówi Beata Jarosz, członek zarządu GPW. Dodatkowo, raz w roku (wraz z raportem rocznym) spółki będą musiały złożyć sprawozdanie dotyczące przestrzegania dobrych praktyk w ostatnim roku.

Giełda nie będzie karać za nieprzestrzeganie zasad ładu korporacyjnego. - Kary, wynikające z regulaminu GPW, będą mogły zostać nałożone tylko na te spółki, które nie poinformują o złamaniu zasad. Ocena odstępstw od kodeksu, których dopuściły się firmy, będzie w gestii samych inwestorów - dodaje Beata Jarosz. Inaczej będzie w przypadku przedsiębiorstw, które będą przestrzegać wszystkich punktów nowego dokumentu. Nie dość, że zyskają w oczach inwestorów, to niewykluczone, że odniosą też korzyści finansowe. - Będziemy nagradzać spółki o najwyższych standardach ładu korporacyjnego np. niższymi opłatami za notowanie na giełdzie - informuje przedstawicielka tej instytucji.

Nowy zbiór dobrych praktyk dostępny jest na internetowej stronie GPW. Zgodnie z jego założeniami, z początkiem 2008 r. każda spółka powinna prowadzić własną korporacyjną stronę internetową. Od 2009 r. powinna ona być dostępna także w języku angielskim. Jesienią giełda opublikuje "instrukcję obsługi", w której znajdą się informacje, jak rozumie poszczególne punkty dobrych praktyk i jak należy je wypełniać.