Posłowie dwoją się i troją, aby zdążyć ze wszystkimi ważnymi zmianami w prawie podatkowym. Tylko wczoraj parlament zakończył ostatecznie prace nad ustawą znoszącą Wojewódzkie Kolegia Skarbowe i nowelą CIT, wprowadzającą ulgę dla producentów biopaliw. WKS-y, które od 2003 r. służyły koordynacji prac urzędów skarbowych, celnych i kontroli skarbowej, znikną 14 dni po opublikowaniu treści przepisów. Ulgi w CIT, rekompensujące wyższe koszty produkcji ekologicznego oleju napędowego i benzyny, wejdą w życie z dniem ogłoszenia, ale muszą jeszcze uzyskać notyfikację Komisji Europejskiej (są traktowane jako pomoc publiczna). Wsparcie wytwórców biopaliw to temat, który pojawiał się w parlamencie od kilku dobrych miesięcy. Wczoraj Sejm musiał jeszcze przyjąć poprawki Senatu, pozwalające stosować ulgę podmiotom, które rozpoczęły działalność w drugiej połowie ubiegłego roku i zamierzają ją kontynuować w całym 2007 r.
Również wczoraj Sejm zdecydował, że Komisja Finansów Publicznych zajmie się rządowym projektem ustawy o zwrocie części akcyzy zapłaconej przy sprowadzeniu używanych samochodów z zagranicy. Może on wzbudzić kontrowersje, jako że Ministerstwo Finansów zaproponowało w nim weryfikację rzeczywistej wartości aut na bazie opinii biegłych. Niezależnie od kontrowersji ustawa musi wejść w życie szybko, tego bowiem od Polski oczekuje Europejski Trybunał Sprawiedliwości (w styczniu nakazał zwrot zbyt wysoko naliczanego podatku).
To niejedyne zadanie dla KFP. Komisja musi także ekspresowo ustalić, który z pomysłów zwiększenia ulgi w PIT na dzieci powinien przyjąć Sejm. Wczoraj posłowie skierowali do prac w KFP dwa projekty: pierwszy autorstwa PiS-Samoobrona-LPR, polegający na zwiększeniu odliczenia od podatku do pełnej kwoty wolnej. Drugi: PSL i Prawicy Rzeczypospolitej, dodający do obecnej, 120-zł ulgi od podatku, możliwość odpisania 3015 zł od dochodu.
Połączone komisje Finansów Publicznych i Infrastruktury przyjęły projekt zmian ustawy o VAT, wprowadzający definicję budownictwa społecznego. Zgodnie z nią, niższa stawka VAT po 2007 r. obowiązywać ma przy sprzedaży domów do 350 mkw., mieszkań do 150 mkw. i większości remontów.
Także wczoraj Sejm udzielił rządowi absolutorium z wykonania budżetu za 2006 r. Za wnioskiem było 230 posłów, (PiS, Samoobrona, LPR oraz mniejsze kluby), przeciw 200: PO, SLD i PSL.