Do końca tego roku zostanie w Kędzierzynie Koźlu sfinalizowana budowa zakładu przerobu oleju krakingowego z odpadów tworzyw sztucznych na komponenty paliw płynnych. Projekt realizuje firma Eko-Petrol-Recykler. Szacunkowa wartość projektu to 1,85 mln euro. Środki na realizacje tej inwestycji pochodzą z funduszy europejskich.
Innowacyjne przedsięwzięcie
Fachowcy twierdzą, że jest to przedsięwzięcie niezwykle innowacyjne. Wiadomo już, że będzie to jedyna w Polsce instalacja do całkowitego zagospodarowania poliolefinowych odpadów tworzyw sztucznych. Dzięki niej możliwe będzie też uzyskanie rozpuszczalników o wysokiej czystości, komponentów paliw i olejów opałowych. Co ciekawe, wykonawcą jest firma z niewielkim stażem, która jednak nie przestraszyła się tego wyzwania.
- Naszym celem jest ekologiczne i bezpieczne zagospodarowywanie tworzyw sztucznych poliolefinowych, zalegających na wysypiskach odpadów komunalnych i poprodukcyjnych oraz przetwarzanie ich na pełnowartościowe paliwa płynne. Chcemy pozyskiwać tworzywa sztuczne ze strumienia odpadów i w sposób bezpieczny dla środowiska przetwarzać je na parafiny syntetyczne, a następnie przetwarzać je na handlowe komponenty paliw płynnych - mówił na temat przedsięwzięcia Włodzimierz Hrebieniuk z Eko-Petrol-Recykler.
Młyny, topielniki i reaktory