poznańskiej "Dziewiątki"
Hydrobudowa Polska zapewne zechce jednak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, a to oznacza, że emisja akcji będzie liczona na pewno nie w dziesiątkach, lecz w setkach milionów złotych. Przypomnijmy, że docelowo do Hydrobudowy Polska ma być przyłączona też Hydrobudowa 9 z Poznania, która trafiła do grupy PBG w kwietniu tego roku. Co prawda pierwotnie planowano, że może to nastąpić nawet dopiero w 2010 roku, to jednak proces ten zostanie zapewne przyspieszony. - Uważamy, że inwestorzy, czytając prospekt emisyjny Hydrobudowy Polska, powinni już wiedzieć, w jaki konkretnie sposób dojdzie do przyłączenia Hydrobudowy 9. Emisja akcji będzie prawdopodobnie uwzględniać również ten cel - mówi J. Krzyżaniak.
Rozważane są dwie koncepcje. Możliwa jest emisja akcji połączeniowych Hydrobudowy Polska, które zostałyby wydane akcjonariuszom Hydrobudowy 9. W takim przypadku większość nowych walorów trafiłaby do PBG (kontroluje 68,6 proc. akcji, a pozostałe należą do menedżerów poznańskiej firmy). Wówczas jednak istnieje ryzyko, że dotychczasowi, szczególnie mniejszościowi udziałowcy "Dziewiątki" mogą później "sypać" akcjami spółki, aby zrealizować zyski.
Drugim, łatwiejszym w przeprowadzeniu wariantem jest odkupienie akcji Hydrobudowy 9 przez Hydrobudowę Polska za gotówkę. Pieniądze na ten cel mogłyby pochodzić z publicznej sprzedaży akcji. W tym przypadku wspomniane ryzyko "sypania" zostałoby wykluczone. Beneficjentem byłoby też PBG, które otrzymałoby gotówkę na dalszy rozwój. Wymagałoby to jednak sięgnięcia głębiej do kieszeni inwestorów finansowych i indywidualnych.
Kluczowa wycena
W obu przypadkach kluczowa będzie wycena poznańskiej spółki (dla ustalenia parytetu wymiany akcji lub ceny sprzedaży). Niewątpliwie będzie znacznie wyższa od ceny, po jakiej większościowy pakiet nabyło PBG (według niej, cała spółka warta byłaby 80 mln zł), i zarazem znacznie niższa od wyceny rynkowej Hydrobudowy Włocławek (1,8 mld zł). Od wartości transakcji zależeć będzie z kolei liczba łącznie emitowanych akcji przyszłej Hydrobudowy Polska. Biorąc pod uwagę jej potrzeby finansowe i planowane przejęcie "Dziewiątki", wartość emisji zapewne przekroczy 0,5 mld zł. Górne ograniczenie wynikać będzie natomiast z faktu, że PBG chce zachować pakiet co najmniej 50,1 proc. (teraz ma 76 proc.). Może zatem rozwodnić kapitał spółki córki o nie więcej niż 1,43 mln walorów (przed uwzględnieniem splitu). Wartość rynkowa takiego pakietu przekracza obecnie 0,9 mld zł. Oferta zapewne będzie zawierać jednak pewne dyskonto wobec kursu giełdowego.