Zdaniem analityków PricewaterhouseCoopers (PwC), rynek farmaceutyczny w Polsce w ciągu kolejnych lat powinien rosnąć w podobnym tempie jak ostatnio, czyli 7-8 proc. rocznie. Oznacza to przede wszystkim o wiele większe wydatki na leki zarówno z budżetu, jak i z prywatnych kieszeni. Specjaliści szacują, że w 2020 roku firmy farmaceutyczne sprzedadzą w kraju leki za około 11 mld euro (ponad 40 mld zł). Obecnie badania np. IMS Helth pokazują, że rynek polski w cenach producenta jest wart 15-16 mld zł.

Zwiększenie wartości rynku i wydatków w kraju to część globalnego trendu. Na jego wysoką dynamikę wpływa starzenie się społeczeństwa oraz rosnące koszty innowacyjnych terapii. - Specyfiką rynku ochrony zdrowia jest to, że wraz z rozwojem i unowocześnianiem produktów ich ceny nie spadają, jak na przykład w przypadku rynku informatycznego, ale wręcz przeciwnie, rosną - mówi Mariusz Ignatowicz, specjalista ds. sektora farmaceutycznego w PwC.

Inny przedstawiciel firmy konsultingowej, Robert Jędorowicz, uważa, że w 2020 roku co czwarty Polak będzie miał 60 lat lub więcej. Dziś populacja ta liczy 6,6 mln osób, a za 13 lat zwiększy się do prawie 10 mln osób. Tymczasem to właśnie w przypadku ludzi dochodzących do wieku emerytalnego lub go przekraczających koszty leczenia m.in. farmaceutycznego zwiększają się wielokrotnie. Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych uważają wręcz, że ponad 90 proc. wydatków na leczenie przeciętny człowiek ponosi w ostatnim roku życia. Dlatego np. polscy ubezpieczyciele, którzy już oferują polisy zdrowotne, nie mają na razie żadnej oferty dla osób powyżej 60. roku życia.

Tymczasem w związku z drożejącą ochroną zdrowia zmieniać się będzie system płacenia za leki. Już dziś 18 proc. z budżetu NFZ (ok. 40 mln zł) jest przeznaczane na refundację, która i tak w Polsce jest na jednym z najniższych poziomów w Europie. Rząd stara się jednak ograniczać te wydatki, lokując na listach refundacyjnych więcej leków generycznych (tańszych odpowiedników nieobjętych już ochroną patentową leków oryginalnych). Ta tendencja, zdaniem analityków PwC, będzie się utrzymywać. Natomiast rolą państwa i firm ubezpieczeniowych będzie stworzenie możliwości wykupienia polis od kosztów droższych, innowacyjnych terapii.